Dobre wyniki sprzedaży zagranicznej zbóż Ukrainy to efekt przede wszystkim z wysokich ubiegłorocznych zbiorów szacowanych na 60 mln t. Poza tym słabość ukraińskiej waluty działała wspierająco na eksport. W sezonie 2014/15 Ukraina wyeksportował 35 mln t ziarna.

Prognozy eksportu zbóż Ukraińskiego Ministerstwa Rolnictwa dla bieżącego sezonu dotychczas zakładały ok. 38 mln t, jednak prawdopodobne jest, że kraj ten w bieżącym sezonie wyeksportuje nawet 40 mln t zbóż. Jak poinformował ukraiński związek handlowców, taki wynik będzie możliwy dzięki bardzo dobrej sprzedaży pszenicy. Eksport tego zboża w bieżącym sezonie jest oceniany na 15,6 mln t, natomiast eksport kukurydzy ma wynieść 19,5 mln t, informuje FAMMU/FAPA za Reuters.

Rosja w sezonie 2016/17 ma wyeksportować 13,7 mln t kukurydzy. W kraju spodziewany jest wzrost areału zasiewu kukurydzy do 3 mln ha, ze względu na wysokie zapotrzebowanie na kukurydzę i lepszą opłacalność produkcji tego gatunku w ostatnim sezonie.

Rolników w Rosji o uprawy kukurydzy zachęca też fakt, iż nie podlega ona rządowym restrykcjom w odróżnieniu od pszenicy, na rynku której stosowane są różne instrumenty regulacyjne. Według SovEcon, w bieżącym sezonie handlowym Rosja umocni swoją pozycję w światowym eksporcie kukurydzy.

Jednocześnie SovEcon prognozuje produkcję pszenicy na poziomie 61,1 ml, z czego część trafi do Afryki Północnej i na Bliski wschód. Dla bieżącego sezonu prognoza produkcji zbóż została skorygowana w górę do 105,4 mln t, co może oznaczać największe zbiory od 2008 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!