Korzystne warunki pogodowe w Rosji odnotowywane tej jesieni sprzyjają zasiewom zbóż ozimych, w związku z tym już teraz zachodzi prawdopodobieństwo urodzaju w 2017 r. Zwłaszcza, że jak podaje rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa rolnicy zamierzają zwiększyć areał zasiewu zbóż ozimych o 6 proc. względem ostatniego sezonu, do roku do 17,35 mln ha. Podano, że dotychczas zostało obsiane 11,1 mln ha, co stanowi 64 proc. całej, planowanej powierzchni upraw ozimych.

Rosyjskie służby meteorologiczne Hydrometrcentre podały, że w rejonach położonych na południu Rosji, w ostatnich dniach wystąpiły pewne opóźnienia w pracach polowych. Było to spowodowane opadami deszczu, które nie miały większych negatywnych skutków, poprawiły natomiast wilgotność gleb. Na południu kraju siewy ozimin powinny zostać zakończone w okresie najbliższego miesiąca.

W zeszłym roku rolnicy obsiali zbożami ozimymi 16,3 mln ha, a więc mniejszy areał niż zakłada się na rok bieżący. W ubiegłym roku okres jesiennych siewów był naznaczony suszą występującą w niektórych rejonach kraju. Łagodna zima oraz obfite, wiosenne opady umożliwiły zwiększenie areału zasiewu zbóż jarych i tegoroczne zbiory zbóż w Rosji są wyjątkowo wysokie.

Dotychczas zebrano 109,2 mln t. ziarna (w wadze przed czyszczeniem i suszeniem) z 88 proc. powierzchni przeznaczonej pod uprawy zbożowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!