Według Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselchoznadzor), tymczasowe ograniczenia importowe dla wszystkich zwierząt gospodarskich i mięsa ze Szwajcarii zostały nałożone na krótko przed świętami Bożego Narodzenia.  Uzasadniono je rozprzestrzenianiem się choroby Newcastle. Zakaz przywozu żywego drobiu i mięsa drobiowego i jaj wylęgowych, a także do odpowiedniej paszy i używanych maszyn stosowanych w produkcji drobiu.

W Szwajcarii w połowie listopada wybuchła choroba Newcastle. Na dotkniętej nią fermie 6 tys. kurcząt zostało poddanych eutanazji Ponadto utworzono strefę obserwacyjną, która została zniesiona w połowie grudnia. Choroba Newcastle jest wysoce zaraźliwą chorobą drobiu i innych gatunków ptaków, które mogą stać się jej przekaźnikami. 

Zakazany został w Rosji również tranzyt żywca wieprzowego ze Szwajcarii przez terytorium Rosji. Jednocześnie przywóz hodowlanych przeżuwaczy i odpowiedniego materiału hodowlanego ze Szwajcarii został zakazany do odwołania z powodu wybuchu choroby niebieskiego języka.

Wirus BTV-8 wykryto u dwóch sztuk bydła na początku listopada w kantonach Jura i Bazylea. Nie rozpoznano żadnych dalszych zainfekowanych zwierząt. Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii (BLV) zdefiniowało następnie strefę choroby niebieskiego języka w całej Szwajcarii.

Z drugiej strony Azerbejdżan postanowił nie zakazać importu mięsa drobiowego z Rosji.

Jak stwierdziła służba kontroli weterynaryjnej, Azerbejdżan nie importuje mięsa drobiowego i jego produktów z regionu Kostroma w Rosji, gdzie wykryto ptasią grypę, więc nie ma potrzeby wprowadzenia zakazu importu tych produktów.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!