To pierwszy raz w bieżącym sezonie, kiedy średnia cena jabłek w skupie ukształtowała się na poziomie wyższym niż 1,00 zł. Dynamika wzrostu cen w marcu wyraźnie przyspieszyła w porównaniu do stycznia i lutego br. Notowana w trzeciej dekadzie marca br. cena jabłek, była o 18,1  proc. niższa niż w roku poprzednim, natomiast miesiąc wcześniej (26-27.II) kształtowała się na poziomie o 43  proc. niższym w relacji rok do roku.

Przyczyną wzrostów cen może być zwiększony eksport jabłek z Polski, a także zmniejszenie ich podaży poprzez wycofanie z rynku części produkcji. Z drugiej strony, jednym z czynników wzrostów może być wstrzymywanie się ze sprzedażą jabłek przez część producentów liczących na dalszy wzrost cen.

Jeśli chodzi o ceny na rynkach hurtowych, tu również można było odnotować silne wzrosty. Największą dynamiką w ostatnich tygodniach charakteryzowały się ceny jabłek odmiany Gala oraz Golden Delicious. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że w średnio w marcu br. zwiększyły się odpowiednio o 22 i 32  proc. w stosunku do przeciętnej ceny w lutym br. Ceny jabłek odmiany Idared na wybranych rynkach hurtowych wzrosły w analogicznym okresie o 18  proc. do 1,18 zł/kg.

W przypadku Gali oraz Golden Deliciousa przyczyną silnych wzrostów mógł być również szybki spadek zapasów w krajach europejskich. Sprzedaż jabłek tych odmian na początku bieżącego roku silnie wzrosła - głównie za przyczyną zwiększonego eksportu do krajów Afryki Północnej z Francji oraz Włoch.

Podobał się artykuł? Podziel się!