PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rosną ceny skupu trzody chlewnej

Rosną ceny skupu trzody chlewnej

Od połowy tygodnia rosną ceny skupu świń, obecnie zakłady mięsne płacą za żywiec powyżej 4 zł za kg, poinformował prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) Wiesław Różański.Kilka dni wcześniej kupowano trzodę po 3,4 zł/kg. Spadek cen spowodowało pojawienie się w naszym kraju afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choć chorobę wykryto w dzików, to dotyka ona hodowli świń. Informacje o padłych dzikach z ASF podano 17 lutego. Zakłady mięsne wstrzymały się wówczas z zakupem świń. Jednocześnie rolnicy obawiając się dalszych restrykcji z powodu afrykańskiego pomoru świń wysprzedawali tuczniki - wyjaśnił PAP Różański.

Według prezesa UPEMI, obecnie ceny skupu żywca wieprzowego zaczęły już rosnąć, bo na polskim rynku już brakuje surowca. Tłumaczył, że deficyt surowca będzie coraz większy, ponieważ rolnicy nie kupują warchlaków do dalszego chowu.

Według danych ministerstwa rolnictwa, średnia cena skupu żywca wieprzowego 16 lutego wynosiła 4,82 zł/kg, tydzień później za żywiec płacono 4,52 zł/kg.

Zdaniem Różańskiego, pojawienie się w Polsce wirusa ASF prawdopodobnie wpłynie na dalsze zmniejszenie się stada trzody chlewnej w naszym kraju, a część firm mięsnych będzie produkowała z surowca sprowadzanego m.in. z Niemiec.

Z wyliczeń Jana Brożka z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu wynika, że opłacalne cena skupu żywca (wyliczona na podstawie kosztów) w tzw. cyklu zamkniętym powinna być na poziomie 6 zł/kg, natomiast minimalna (obliczana na podstawie średniego wynagrodzenia w kraju) powinna wynosić 6,55 zł/kg.

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych proponuje żeby wobec różnych działań spekulacyjnych w skupie trzody ustanowić tzw. "cenę minimalną, która ma uzasadnienie wynikającą z kosztów produkcji jak i zapewnienia minimalnej rentowności tej produkcji".

Natomiast Związek "Polskie Mięso" zaapelował w imieniu zrzeszonych w tej organizacji zakładów, do wszystkich pośredników zajmujących się skupem żywca od rolników oraz do małych zakładów ubojowych o nie zaniżanie cen skupu żywca poniżej wartości rynkowych.

Zdaniem tej organizacji jest to wykorzystywanie trudnej sytuacji producentów trzody chlewnej i jest przejawem "braku podstawowych zasad etyki wobec biznesu", może doprowadzić do upadku wielu tysięcy gospodarstw rolnych.

Zakłady skupione w Związku Polskie Mięso nie będą skupowały żywca od pośredników, którzy oferują swoim dostawcom (rolnikom) ceny niższe od cen rynkowych" - zadeklarował Związek

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (19)

 • prezes 2014-03-07 21:15:09
  użytkowniku PI dlaczego powinna być ustalona cena maksymalna widać że nie jesteś z tej branży . Zachowujesz się jak prawdziwy burak, sam zarabiasz pewnie na mleczku i nie chcesz żeby inni zarabiali. żeby cię też taki kryzys dosięgnał jak nas życzę tobie tego.
 • PI 2014-03-05 05:25:55
  również wprowadzona powinna być cena maksymalna- umowa powinna obowiązywać w dwie strony
 • drobny 2014-03-04 20:53:15
  ubolewamy nad ceną wieprzowiny i słusznie ale wołowina też spadła i jak tu żyć
 • jaremka 2014-03-03 17:10:44
  też chciałabym sprzedać po tyle - u nas na dzień dzisiejszy 3,50 +vat
  kredyt do spłacenia ,w banku nie pytają po ile sprzedałam tuczniki - bierz skąd chcesz ale oddaj
  rząd ma nas głęboko gdzieś - najlepiej wszystko z zachodu sprowadzić i po sprawie
 • lili6229 2014-03-03 15:56:35
  My sprzedaliśmy za 3,80 w zeszłym tygodniu - zazdroszczę rolnikom którzy dostają powyżej 4 zł .. U nas ceny się nie ruszają z miejsca... Myślę że cena 5,50 jest mało realna w tym roku a co dopiero 6 zl....
 • jarki 2014-03-02 22:53:48
  @mazowsze duński rolnik jest udziałowcem ZM więc gdy cena niska to dywidenda wyższa
 • Uczeń Mistrza @s 2014-03-02 22:32:29
  @krzychu
  Rolnik to też przedsiębiorca tak dla przypomnienia. Myślisz, że taksówkarz, piekarz czy budowlaniec może w każdej chwili podnieść ceny swoich produktów i usług o ile mu się podoba? Ciekawe...

  Ceny idą w górę, zboże potaniało to pewnie już duńczycy szykują transporty prosiąt do Polski.
 • Łukasz Wyszanów 2014-03-02 20:09:52
  Jutro przyjadą do mnie po 20 sztuk za 4,10 + vat
 • mazowsze 2014-03-02 19:27:12
  @krzychu
  Stara prawda, nic się nie zmieniło - dlaczegoś chłopie biedny - boś głupi dlaczegoś biedny. A czy w Danii chłopi mają wpływ na cenę żywca??? Nie masz na nic wpływu, nic od ciebie nie zależy - Bóg cię stworzył ubogim i ubogim umrzesz.
 • krzychu 2014-03-02 09:47:44
  Panie bart. Niech Pan zapozna się ze specyfiką produkcji rolniczej i dopiero potem niech Pan zabiera głos w tej sprawie bo aż żal jak widzę co za bzdety piszesz!!!!! Wytłumaczę więc tym miejskim pustakom w skrócie - rolnik nie ma żadnego wpływu na cenę sprzedaży swoich produktów ani na koszty środków produkcji, tzn. nie może powiedzieć że nakłada sobie tyle marży do poniesionych kosztów i po tyle co mu się opłaca to sprzeda. Czyli musi sprzedać za tyle ile pośrednik zaproponuje czy rolnikowi się to podoba czy nie. Natomiast klasyczny przedsiębiorca może decydować gdzie, co i za ile chce sprzedać.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!