Wtorkowa sesja notowań zbóż na giełdach Matif i CBoT miała ciekawy przebieg. Z reguły giełdy – w tym paryska- kopiują nastroje z największej na świecie giełdy w Chicago i kierunek zmian cen jest podobny. Tym razem doszło do zupełnie odmiennych zachowań. Kukurydza na CBoT wyraźnie straciła na wartości (we wtorek 1,3 proc. i w poniedziałek 1,2 proc.), tymczasem na Matif cena wzrosła wczoraj o 0,4 proc. so 173,5 euro/t (po raz trzeci z rzędu) i jest najwyższa od 9 marca br.

Odwrotnie zachowały się notowania pszenicy, która na Marif wczoraj potaniała o 0,8 proc. do 164,5 euro/t, natomiast na giełdzie w Chicago cena wzrosła o 0,4 proc. do 155,25 USD/t.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 0,75 proc. (164,50 euro/t- 697 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,36 proc. (155,24 USD/t- 618 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,43 proc. (173,50 euro/t- 736 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,30 proc. (142,42 USD/t- 567 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!