PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rozczarowane Copa-Cogeca

Rozczarowane Copa-Cogeca Copa-Cogeca rozczarowane brakiem opinii popierającej wznowienie zatwierdzenia glifosatu (Fot. Fotolia)

Autor: farmer.pl

Dodano: 08-06-2016 10:38

Tagi:

Copa i Cogeca  rozczarowane  faktem,   że  Stały  Komitet  UE  nie  wydał  opinii  popierającej wznowienie zatwierdzenia glifosatu.Copa i Cogeca, organizacje reprezentujące 23 mln unijnych rolników i 22 tys. spółdzielni rolniczych, dały wyraz swojemu rozczarowaniu decyzją Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, który nie przedstawił w tym tygodniu opinii przemawiającej za wznowieniem zatwierdzenia substancji czynnej glifosatu, który jest składnikiem wielu herbicydów.

Zdaniem organizacji należy trzymać się pozytywnej oceny Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Sekretarz generalny Copa-Cogeca stwierdził, że jest głęboko rozczarowany brakiem postępów w tej kwestii. Od zawsze Copa-Cogeca wspiera rolę EFSA i dlatego właśnie apeluje o odnowienie zatwierdzenia glifosatu. Zarówno instytucje UE jak i państwa członkowskie są odpowiedzialne za budowanie zaufania do naszych surowych norm bezpieczeństwa żywności poprzez udzielanie wsparcia EFSA. EFSA wydała pozytywną ocenę na temat glifosatu i decyzja ta powinna zostać uszanowana, gdyż w przeciwnym razie może dojść do załamania się zaufania do unijnych procedur.

Rolnicy prowadzą uprawę bezorkową (zrównoważoną metodę uprawiania roli), korzystając z glifosatu. Dzięki temu ich koszty są optymalne, a gleby utrzymane w dobrym stanie. Jest to bardzo dobre narzędzie, które w połączeniu z międzyplonem pozwala na zapobieganie erozji i zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych.

 Podsumowując, przewodniczący Copa-Cogeca zaapelował do państw członkowskich o głosowanie za odnowieniem zatwierdzenia na posiedzeniu komisji odwoławczej UE. Bez glifosatu zagrożona zostanie konkurencyjność naszych gospodarstw i produkcja żywności, ponieważ nie ma rozwiązania alternatywnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Trujmy się dalej 2016-06-11 03:55:51
    bo nie ma środka zastępczego dla stosowanego teraz, skutecznego, ale szkodliwego.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!