W poniedziałek najlepiej wypadły notowania pszenicy na giełdzie w Chicago. Jej cena w najbliższym kontrakcie wzrosła o 1 proc. do 161 USD/t. Z kolei najbliższy kontrakt marcowy pszenicy notowany na Matif potaniał aż o 2 proc. do 170,5 euro/t. Jednak nie należy sugerować się jego ceną, gdyż w najbliższy piątek odbędzie się ostatnie notowanie. Biorąc pod uwagę fakt, że jest jeszcze otwartych ponad 10 tys. pozycji- które należy zamknąć do piątku, jeżeli inwestorzy nie chcą doprowadzić do wykonania kontraktu, czyli dostawy/ odbioru ziarna- to zmienność cen zarówno w dół jak i w górę może być w najbliższych dniach znaczna. Kolejny kontrakt z terminem dostawy w maju potaniał zaledwie 0,3 proc. i kosztował wczoraj 175,75 euro/t, czyli o ponad 3 proc. więcej.

Wzrost ceny pszenicy za oceanem wspierały prognozy pogody w rejonach upraw pszenicy ozimej, które przewidują ciepłą i suchą aurę. Z kolei australijski ABARE prognozuje spadek produkcji pszenicy w tym kraju w nadchodzącym sezonie 2017/18 aż o 32 proc. (ok. 11 mln t) do 24 mln t. Przypomnę, że niedawno wstępne szacunki na nadchodzący sezon podała USDA w USA- zbiory mają być mniejsze o ok 20 proc., czyli ok. 10 mln t. W Rosji natomiast produkcja pszenicy może spaść o 5 mln t. Co prawda są to bardzo wstępne prognozy, ale daje to w sumie ok. 26 mln t mniej niż w obecnym rekordowym sezonie i to u trzech z pięciu głównych światowych eksporterów pszenicy. Trzeba przyznać, że zapowiada się ciekawy okres na rynku pszenicy.

Cena kukurydzy na Matif potaniała wczoraj o 0,3 proc. do 176,5 euro/t. Na wykresie kontynuacyjnym wygasła seria marcowa została zastąpiona kolejną najbliższą serią kontraktu z dostawą w czerwcu, która jest znacznie droższa i w efekcie został wyznaczony nowy szczyt notowań kukurydzy, a jej cena obecnie jest najwyższa od końca czerwca 2016 r. Amerykańska kukurydza potaniała o 0,5 proc.- pomimo dobrych danych eksportowych.

W tygodniu kończącym się 2 marca załadunki eksportowe amerykańskiej kukurydzy wyniosły 1,45 mln t i były tylko minimalnie niższe niż przed tygodniem, ale aż 1,5- razy większe niż w podobnym tygodniu roku ubiegłego. Tygodniowy eksport pszenicy wyniósł 536 tys. t i był nieznacznie mniejszy niż tydzień wcześniej i o 19 proc. wyższy niż w odpowiednim tygodniu przed rokiem.