Nawet kukurydza, dotychczasowy lider w pościgu wzrostów, obniżyła swoje notowania. Spadki już widać na paryskiej giełdzie MATIF, a stąd już niedaleko droga na nasze podwórko.

Trzeba więc namawiać rolników do sprzedaży zbóż – przekonuje Piotr Grela z firmy handlującej komponentami paszowymi – bo rynek zaczyna być w odwrocie. Coraz trudniej znaleźć też kupców. Zachodni kontrahenci, którzy dotychczas na potęgę kupowali polskie zboże, coraz niechętniej podchodzą do naszych ofert.

Rynek po prostu się nasycił. Dziś średnie ceny dla pszenicy konsumpcyjnej wahają się między 600 a 620 złotych za tonę. Żyto paszowe i konsumpcyjne kosztuje od 460 do 480 złotych. Pszenica paszowa to wydatek rzędu 560 – 580 złotych. A tona jęczmienia jest sprzedawana najczęściej poniżej 500 złotych.

Wydaje się, że również rynek śrut osiągnął swój szczyt cenowy. Śruta sojowa znajduje się jeszcze w rejonach najwyższych od półrocza, ale w Stanach Zjednoczonych już widać obniżki. Czy przełożą się również i na nasz grunt, będzie zależało od kursów euro.

Jedno jest pewne – śruta sojowa to teraz w zasadzie jedyny dostępny tego typu produkt. Z ofert sprzedaży prawie całkowicie zniknęła śruta rzepakowa. Sporadycznie można kupić słonecznikową, sprowadzaną z Ukrainy.

Jedynie rzepak nie poddaje się trendom. Na rynku coraz trudniej go dostać, a ceny idą w górę. Nieliczni, którym udaje się znaleźć ten towar, za tonę muszą zapłacić już 1400 złotych.

Podobne stawki powinny się utrzymać do żniw. Wtedy ceny zwykle spadają, dlatego wielu producentów nie chce ryzykować i coraz częściej decyduje się na podpisanie umów kontraktacyjnych.

Najczęstsze stawki dla dostaw z nowych zbiorów, dostarczonych do portów wahają się między 1360 – 1380 złotych za tonę. Producenci zawierają umowy, zabezpieczając zwykle połowę planowanych zbiorów.

Z jednej strony mają gwarancję ceny, z drugiej zabezpieczenie w razie niższych zbiorów. Podpisanie umów na sprzedaż połowy plonów, daje szanse, że będzie można wywiązać się ze zobowiązań i uniknąć dotkliwych kar, które grożą za niespełnienie warunków umowy.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!