Piątek, podobnie jak większość dni notowań minionego tygodnia okazał się spadkowy na światowym rynku oleistych. Najwięcej potaniała amerykańska soja- o 1,4 proc. do 340,42 USD/t, a przez tydzień notowania obniżyły się o 2,8 proc. Uzyskana na zamknięciu piątkowej sesji cena jest najniższa od pierwszej dekady kwietnia 2016 r. Amerykański rynek soi jest torpedowany w ostatnim czasie informacjami wpływającymi na spadek cen (zniżka cen ropy, prognozy rekordowej światowej produkcji).

Rosną również obawy wśród inwestorów o wyższy niż dotychczas prognozowano (i tak bardzo wysoki) areał zasiewów soi w USA. Również słabnący real do dolara, a ostatnio także argentyńskie peso powodują wzrost atrakcyjności eksportowej południowoamerykańskiej soi kosztem produkowanej w USA.

To wszystko zachęca fundusze spekulacyjne do otwierania nowych krótkich pozycji. W tygodniu kończącym się w ostatni wtorek fundusze spekulacyjne sprzedały netto (przewaga sprzedanych kontraktów nad zakupionymi) blisko 26 tys. sztuk kontraktów i opcji na soję na giełdzie w Chicago, a ich pozycja krótka netto wzrosła do 62,4 tys. szt., co jest najwyższą wartością od 15 mies.

Taniejąca soja i ropa przekłada się również na spadek cen rzepaku. W piątek na Matif notowania obniżyły się o 0,4 proc. do 355,75 euro/t- wyznaczając kolejny dołek. Obecna cena jest najniższa od 12 lipca 2016 r. Przez cały ubiegły tydzień notowania obniżyły się o 1,3 proc. Pod presją spadających cen soi i europejskiego rzepaku zaczyna się również uginać rynek kanadyjskiej canoli, która do niedawna utrzymywała się blisko wielomiesięcznych szczytów notowań. Jej cena w piątek spadła trzeci raz z rzędu- o 0,7 proc. do 516,8 CAD/t, a przez tydzień obniżyła się o 1,2 proc.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 0,42 proc. (355,75 euro/t- 1487 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 1,38 proc. (340,42 USD/t- 1268 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,69 proc. (516,80 CAD/t- 1429 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!