Dobrze rozpoczął się nowy tydzień na światowych rynkach oleistych. Rzepak notowany na paryskiej giełdzie MATIF podrożał i wyznaczył nowy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej i jest najdroższy od 3 mies. Kanadyjska canola również wyznaczyła nowe maksimum cenowe- ponad dwumiesięczne.

Tym razem amerykańska soja nieco potaniała, ale jej cena utrzymuje się na poziomach ostatni raz widzianych w drugiej połowie sierpnia ub.r. IGC (Międzynarodowa Rada Zbożowa) w najnowszym raporcie podniosła prognozę światowej produkcji soi w obecnym sezonie o 2 mln t do historycznie rekordowego poziomu 323 mln t. Pierwsza opublikowana prognoza na zbliżający się sezon 2016/17 również jest optymistyczna i wynosi 320 mln t.

Rzepak MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,34 proc. (369,25 euro/t- 1564 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy - cena spadła o 0,52 proc. (335,65 USD/t- 1250 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,52 proc. (481,60 CAD/t- 1374 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!