Poniedziałkowe zawirowania na rynkach finansowych wywołane narastającym konfliktem pomiędzy Rosją i Ukrainą doprowadziły do spadku cen akcji i wzrostu cen surowców na światowych giełdach oraz słabnięciem walut, szczególnie państw uczestniczących w konflikcie, ale i ościennych, w tym złotówki.

Wzrost cen nie ominął rynku oleistych, które wyraźnie zyskiwały na wartości podczas poniedziałkowego poranka. Im bliżej końca wczorajszych notowań tym bardziej emocje opadały. W efekcie soja po początkowym wzroście ceny o 1,5 proc. ostatecznie straciła na wartości w stosunku do piątkowego zamknięcie pół procenta.

Znacznie lepiej poradziły sobie rzepak i canola. Notowania rzepaku praktycznie cały dzień oscylowały w okolicach 400 euro/t, by ostatecznie zamknąć dzień po tej właśnie cenie, która jest najwyższa od 10 lipca ub. roku.

We wtorek na rynku oleistych do godzin wczesnopopołudniowych jest dużo spokojniej. Rzepak traci a soja zyskuje po kilka dziesiątych proc.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- wczoraj cena wzrosła o 1,33 proc. (400 euro/t- 1679 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Cena kontraktów sierpniowych podniosła się o 1,22 proc., listopadowe podrożały o 1,23 proc. i kosztowały 372,50 i 371,5 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.


Najbliższe opory, które mogą powstrzymać wzrosty cen znajdują się na poziomie 400 euro. Jednak największą barierą do pokonania będzie cena ok. 415 euro/t. Najbliższe wsparcie występuje na poziomie 342 euro/t (dołek z 30 lipca ub.r.).

Soja CBOT, kontrakt marcowy- wczoraj cena spadła o 0,49 proc. (517,07 USD/t- 1575 zł/t).


Kontrakty wygasające w maju potaniały o 0,34 proc., lipcowe obniżyły się o 0,27 proc. i kosztowały 517,80 i 507,61 USD/t.

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy jest również wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- wzrost ceny wczoraj o 2,34 proc. (427,80 CAD/t- 1177 zł/t).


Cena kontraktów terminowych kanadyjskiej canoli notowanych na WCE w Winnipeg wygasających w  maju podniosła się o 1,70 proc., lipcowe podrożały o 1,68 proc. i kosztowały odpowiednio 437,20 i 447,10 CAD/t.

Na giełdzie w Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnio- i krótkoterminowy trend obecnie są również spadkowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!