W piątek po raz szósty z rzędu wzrosła cena rzepaku na paryskiej Matif. Tym samym ponownie cena osiągnęła najwyższą wartość od 14- tu miesięcy! Kanadyjski odpowiednik- canola tym razem jako jedyna straciła na wartości, ale należy pamiętać, że jeszcze w czwartek osiągnęła cenę najwyższą od prawie dwóch lat. Z kolei soja zyskała minimalnie, ale jak widać na wykresie jej cena wyraźnie podąźa do góry.

Przez ostatni tydzień rzepak zyskał na cenie 3,2 proc., soja 3,1 proc. i canola 1,6 proc. Wzrost cen-podobnie jak w przypadku zbóż- jest wynikiem pogody.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,97 proc. (391,25 euro/t- 1634 zł/t).


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,17 proc. (368,17 USD/t- 1372 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,85 proc. (511,80 CAD/t- 1545 zł/t).

W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!