W piątek na paryskiej giełdzie MATIF doszło do silnego wzrostu ceny rzepaku (o 5,75 euro/t) w efekcie po dwóch dniach notowania powróciły do poziomu powyżej 370 euro/t. Wzrost ceny rzepaku był prawdopodobnie z jednej strony odreagowaniem wcześniejszych spadków cen (wykres poniżej), a z drugiej strony reakcją na mocny wzrost amerykańskiej soi, której cena przez dwa ostatnie dni tygodnia wzrosła o 3,4 proc. Z kolei amerykańska soja drożała w wyniku płynących informacji z Brazylii, gdzie w jednym z wiodących stanów w produkcji soi (Goias) występuje susza, która znacznie zredukuje zbiory.

Dzięki piątkowemu wzrostowi notowań, rzepak przez cały tydzień zyskał w sumie 0,3 proc., amerykańska soja podrożała 2,5 proc., a kanadyjska canola jako jedyna potaniała 0,3 proc.

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena wzrosła o 1,56 proc. (373,50 euro/t- 1599 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 1,74 proc. (327,84 USD/t- 1297 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy - cena podniosła się o 0,81 proc. (474,80 CAD/t- 1349 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!