Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach przyniosły silne spadki pszenicy po obu stronach Atlantyku i kukurydzy w Chicago. Powrót mocnej przeceny na rynku ropy (ropa WTI potaniała w Nowym Jorku 4,6 proc., a Brent 3,5 proc.), oraz długo oczekiwana, pierwsza od kilku lat podwyżka stóp procentowych w USA, a co za tym idzie spodziewane umacnianie się dolara wobec światowych walut były głównymi sprawcami spadku notowań zbóż.

W Rosji podano prognozę produkcji pszenicy w przyszłym roku. Zbiory mają wynieść 58,6 mln t. będzie to o 1,9 mln t (3,1 proc.) mniej niż osiągnięte w bieżącym sezonie (wg grudniowego raportu USDA).

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena spadła o 2,10 proc. (175,00 euro/t- 758 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 2,18 proc. (177,65 USD/t- 704 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,16 proc. (159,50 euro/t- 691 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 1,99 proc. (145,57 USD/t-577 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!