Wczoraj ponownie potaniały zboża na światowych giełdach. liderem spadku była pszenica na paryskiej giełdzie, która potaniała o 1,5 proc. do 163,75 euro/t. Jest to najniższa od połowy grudnia ub.r. Prawdopodobnie silniejszy spadek notowań europejskiej pszenicy wynikał ze słabych danych o unijnym eksporcie tego ziarna oraz z danych z raportu IGC (Międzynarodowa Rada Zbożowa). Wg danych IGC w nadchodzącym sezonie światowa produkcja pszenicy spadnie o 19 mln t do 735 mln, ale w Unii Europejskiej prognozowany jest wzrost produkcji pszenicy o 5,6 mln t do 150,3 mln t.

IGC prognozuje również mniejsze zbiory kukurydzy na świecie. W nadchodzącym sezonie globalna produkcja ma być o 29 mln t niższa i wynieść 1024 mln t. W Unii Europejskie natomiast zbiory mają wzrosnąć o 2,5 mln t do 63,0 mln t.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 1,50 proc. (163,75 euro/t- 693 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,06 proc. (154,69 USD/t- 610 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,29 proc. (171,00 euro/t- 723 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 0,28 proc. (140,74 USD/t- 555 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!