Druga z rzędu sesja dużej przeceny soi  z dostawą we wrześniu notowanej na giełdzie w Chicago doprowadziła do wyznaczenia nowego prawie czteroletniego dołka notowań (wykres kontynuacyjny). Seria kilkudniowych wzrostów cen soi (o 8 proc.) w kontrakcie wrześniowym zakończyła się poniedziałkowo-wtorkowym silnym spadkiem notowań, który w całości zniósł wspomniany wzrost cen. Przyczyn dużej zmienności ceny należy upatrywać z jednej strony zbliżającym się (w połowie września) ostatnim notowaniem najbliższej serii, a z drugiej strony faktem, że ta seria obejmuje jeszcze stare zbiory, których zapasy są na wyczerpaniu, ale w zanadrzu jest niedługo nowa- zapowiadana rekordowo produkcja. W efekcie dwudniowego silnego spadku ceny, kolejny kontrakt z dostawą w listopadzie jest tańszy od wrześniowego już tylko o niewiele ponad  4 proc.

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- wczoraj cena wzrosła o 0,86 proc. (324,25 euro/t- 1355 zł/t).

Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Cena kontraktów lutowych podniosła się o 0,61 proc., majowe podrożały o 0,68 proc. i kosztowały 327,50 i 330,75 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy i krótkoterminowy są również spadkowe.


Soja CBOT, kontrakt wrześniowy- wczoraj cena spadła o 4,46 proc. (395,17 USD/t- 1252 zł/t).

Kontrakty wygasające w listopadzie potaniały o 0,12 proc., styczniowe obniżyły się o 0,05 proc. i kosztowały 377,72 i 380,47 USD/t.

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.


Canola WCE, kontrakt listopadowy- wczoraj cena wzrosła o 0,74 proc. (423,40 CAD/t- 1223 zł/t).

Cena kontraktów terminowych kanadyjskiej canoli notowanych na WCE w Winnipeg wygasających w styczniu podniosła się o 0,73 proc., marcowe podrożały o 0,67 proc. i kosztowały odpowiednio 428,90 i 433,70 CAD/t.

W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy  i krótkoterminowy spadkowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!