Nowy tydzień notowań oleistych na światowych giełdach rozpoczął się od silnych wzrostów cen kontraktów, co było kontynuacją zdecydowanych zwyżek zapoczątkowanych w trzeciej dekadzie czerwca br. Notowania rzepaku na paryskiej giełdzie podniosły się o 2,2 proc. do 377,5 euro/t osiągając najwyższy poziom od czterech miesięcy.

Kanadyjska canola podrożała wczoraj o 2,0 proc. do 582,8 CAD/t- najwyższego poziomu od ponad czterech lat (kontrakt lipcowy obejmujący stare zbiory). O 2,4 proc. do 374,87 USD/t wzrosła cena amerykańskiej soi, co jest najwyższą wartością od pierwszej dekady marca br.

Imponujące wzrosty cen oleistych na światowych rynkach w ostatnich dniach są efektem rosnących obaw o stan plantacji soi w USA, które coraz bardziej cierpią na brak opadów. Lipiec jest newralgicznym miesiącem dla plonowania soi w tym kraju, a susza może wyrządzić nieodwracalne szkody w plonowaniu.

Rosnące ryzyko pogodowe dla soi w USA przeniosło się również na wzrost cen rzepaku i kanadyjskiej canoli. Ceny oleistych rosną pomimo utrzymywania się stosunkowo niskich cen ropy na światowych rynkach (część oleistych przerabiana jest na biopaliwa).

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 2,23 proc. (377,50 euro/t- 1599 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,43 proc. (374,87 USD/t- 1393 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,05 proc. (582,80 CAD/t- 1678 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!