Wczoraj najważniejszym wydarzeniem na giełdach zbóż był 4,5 proc. wzrost ceny kukurydzy na giełdzie MATIF do 175 euro/t- najwyższa cena od końca czerwca ub.r. Jednak jest to radość przedwczesna, gdyż skokowy wzrost notowań to efekt ostatnich dni handlu serią styczniową (ostatni dzień obrotu w czwartek 5 stycznia) i prawdopodobne zamykanie krótkich pozycji (kupno kontraktów) w celu uniknięcia wykonania kontraktu (dostarczenia kukurydzy). Kolejna najbliższa seria z dostawą w marcu podrożała zaledwie 0,3 proc. do 169,00 euro/t.

Z kolei pszenica na paryskiej giełdzie podrożała do 169,25 euro/t i wyrównała poprzedni szczyt notowań z 22 listopada ub.r. Nawet minimalny wzrost na dzisiejszej sesji będzie oznaczał osiągnięcie najwyższej ceny od początku sierpnia 2016 r.

Wczoraj po trzydniowej przerwie powróciły notowania zbóż na giełdzie w Chicago. Początkowo ceny rosły zarówno pszenicy jak i kukurydzy. Ostatecznie jednak wzrost notowań na koniec dnia utrzymała tylko kukurydza.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,74 proc. (169,25 euro/t- 745 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,37 proc. (149,36 USD/t- 631 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 4,48 proc. (175,00 euro/t- 770 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,07 proc. (140,05 USD/t- 592 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!