W piątek przyniósł kontynuację przeceny pszenicy, szczególnie amerykańskiej i nieco lepsze zachowanie się kukurydzy. Pszenica na CBOT znacznie potaniała pomimo opublikowanych w piątek tygodniowych danych eksportowych, które okazały się całkiem dobre. Tygodniowe zobowiązania eksportowe pszenicy w USA wyniosły 460 tys. t i były blisko górnej granicy oczekiwań rynku (250- 500 tys. t). Nieco słabiej w stosunku do oczekiwań wypadły dane dla amerykańskiej kukurydzy - 658 tys. t. wobec oczekiwań analityków w przedziale 450- 800 tys. t.

W sumie tydzień zboża zakończyły na minusach. Pszenica na Matif przez pięć sesji potaniała o 1,8 proc., a na CBOT o 3,3 proc. Cena kukurydzy w Paryżu obniżyła się o 3,3 proc., a w Chicago o 1,6 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,70 (176,25 euro/t- 746 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 2,04 proc. (180,87 USD/t- 674 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy - cena nie zmieniła się (161,25 euro/t- 682 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,33 proc. (148,32 USD/t-552 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!