W środę powróciły wzrosty cen zbóż za oceanem. Po mocnej 3 proc. zwyżce notowań pszenica na CBoT wyznaczyła nowy szczyt notowań i jest najdroższa od października 2016 r.(wykres kontynuacyjny). Do silnego wzrostu ceny przyczynił się raport USDA, który wykazał pogorszenie kondycji pszenicy ozimej w niektórych stanach. W Oklahomie w grudniu w kondycji dobrej i doskonałej było 25 proc. upraw wobec 53 proc. w listopadzie, w Kansas odsetek ten spadł z 52 proc. do 44 proc.

Czwartą z rzędu sesję wzrostową odnotowała amerykańska kukurydza. Wczorajsza zwyżka o ponad 1 proc. doprowadziła cenę do poziomu ostatni raz widzianego w połowie lipca ub.r. (wykres kontynuacyjny). Wczorajszym wzrostom cen zbóż za oceanem sprzyjał słabnący dolar, a kukurydzy (ok. 40 proc. produkcji przerabiana jest na bioetanol) także drożejąca o blisko 2 proc. ropa.

Na giełdzie Matif wczoraj było dużo spokojniej. Pszenica po niewielkim wzroście osiągnęła cenę 169,75 euro/t, a to oznacza najwyższe notowanie od trzeciej dekady lipca 2016 r. Z kolei kukurydza w kontrakcie styczniowym (dzisiaj ostatnie notowanie) wczoraj potaniała o 0,3 proc. do 174,5 euro/t, chociaż w trakcie dnia cena osiągnęła aż 185 euro/t. Duza zmienność notowań wygasającej serii wynika prawdopodobne z zamykania krótkich pozycji (kupno kontraktów) w celu uniknięcia wykonania kontraktu (dostarczenia kukurydzy). Kolejna najbliższa seria z dostawą w marcu podrożała wczoraj o 0,3 proc. do 169,50 euro/t.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,30 proc. (169,75 euro/t- 745 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,30 proc. (153,77 USD/t- 646 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5