PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Słaba kondycja pszenicy ozimej w USA pchnęła cenę mocno w górę

Słaba kondycja pszenicy ozimej w USA pchnęła cenę mocno w górę Fot. Shutterstock

Pszenica na MATIF w kontrakcie marcowym podrożała o 0,3 proc., natomiast na CBOT seria marcowa wzrosła o 3,0 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt styczniowy) obniżyła się o 0,3 proc., a w Chicago (marzec) cena wrosła o 1,1 proc.W środę powróciły wzrosty cen zbóż za oceanem. Po mocnej 3 proc. zwyżce notowań pszenica na CBoT wyznaczyła nowy szczyt notowań i jest najdroższa od października 2016 r.(wykres kontynuacyjny). Do silnego wzrostu ceny przyczynił się raport USDA, który wykazał pogorszenie kondycji pszenicy ozimej w niektórych stanach. W Oklahomie w grudniu w kondycji dobrej i doskonałej było 25 proc. upraw wobec 53 proc. w listopadzie, w Kansas odsetek ten spadł z 52 proc. do 44 proc.

Czwartą z rzędu sesję wzrostową odnotowała amerykańska kukurydza. Wczorajsza zwyżka o ponad 1 proc. doprowadziła cenę do poziomu ostatni raz widzianego w połowie lipca ub.r. (wykres kontynuacyjny). Wczorajszym wzrostom cen zbóż za oceanem sprzyjał słabnący dolar, a kukurydzy (ok. 40 proc. produkcji przerabiana jest na bioetanol) także drożejąca o blisko 2 proc. ropa.

Na giełdzie Matif wczoraj było dużo spokojniej. Pszenica po niewielkim wzroście osiągnęła cenę 169,75 euro/t, a to oznacza najwyższe notowanie od trzeciej dekady lipca 2016 r. Z kolei kukurydza w kontrakcie styczniowym (dzisiaj ostatnie notowanie) wczoraj potaniała o 0,3 proc. do 174,5 euro/t, chociaż w trakcie dnia cena osiągnęła aż 185 euro/t. Duza zmienność notowań wygasającej serii wynika prawdopodobne z zamykania krótkich pozycji (kupno kontraktów) w celu uniknięcia wykonania kontraktu (dostarczenia kukurydzy). Kolejna najbliższa seria z dostawą w marcu podrożała wczoraj o 0,3 proc. do 169,50 euro/t.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,30 proc. (169,75 euro/t- 745 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,30 proc. (153,77 USD/t- 646 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,29 proc. (174,50 euro/t- 766 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,12 proc. (140,05 USD/t- 595 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • rolass 2017-01-05 18:43:26
    cos mi sie wydaje ze w styczniu trzeba bedzie pogonic pszenice bo zaczyna robic sie ciekawie dzis tez :D
  • jan 2017-01-05 18:09:29
    magazyn grabowiec pszenica konsumpcyjna 640 brutto, termin 14 dni.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!