Bardzo słabe tygodniowe dane eksportowe amerykańskich zbóż spowodowały silny spadek cen na giełdzie w Chicago- szczególnie pszenicy, która potaniała o blisko 3 proc. Tygodniowe wysyłki pszenicy wyniosły zaledwie 244 tys. t i były aż o 52,5 proc. niższe niż tydzień wcześniej oraz o blisko 23 proc. mniejsze niż w tym samym tygodniu przed rokiem. Jednak od początku roku gospodarczego (1 czerwca) eksport amerykańskiej pszenicy jest o 27,1 proc. wyższy niż w tym samym okresie 2015 r.

Tygodniowy eksport kukurydzy wyniósł 542 tys. t i był o 38,4 proc. mniejszy iż tydzień wcześniej, ale o 31 proc. większy iż przed rokiem. Słabsze euro wobec dolara (utrzymuje się poniżej 1,09 euro/USD- poziom najniższy od 8 mies.) korzystniej wpływa na notowania zbóż w Paryżu. Pszenica co prawda potaniała, ale znacznie mniej, a kukurydza nie zmieniła ceny w stosunku do piątkowego zamknięcia.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,61 proc. (162,00 euro/t- 700 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 2,90 (147,89 USD/t- 587 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena nie zmieniła się (159,25 euro/t- 688 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,21 proc. (137,10 USD/t- 544 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!