Ostatni miesiąc notowań kontraktów terminowych na towary rolne potwierdził, że ich rynek nie jest monolitem. Bardzo często tak bywa, że wzrosty jednego surowca pociągają za sobą notowania innych i podobnie w odniesieniu do spadków.

Tym razem sytuacja była zgoła odmienna.

Ceny zbóż spadały (z wyjątkiem pszenicy na MATIF), w przypadku paryskiej kukurydzy aż o 4 proc. Na drugim biegunie były oleiste, które przez większość opisywanego okresu drożały. Najwięcej zyskała kanadyjska canola - 4,4 proc. Czasami też rynek nie reagował odpowiednio na spływające dane fundamentalne, które raczej powinny powodować wzrost notowań, a nie spadek lub odwrotnie.

Najnowszy raport Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) opublikowany 17 stycznia br. podwyższa prognozę globalnych zbiorów kukurydzy w sezonie 2012/13 aż o 15 mln ton do 845 mln ton. Znaczny wzrost prognoz w stosunku do listopadowego raportu wynika z przeszacowania w górę zbiorów w Stanach Zjednoczonych i w Chinach oraz lepszych prognoz produkcji w Argentynie. Według IGC, zmieni się struktura w światowym eksporcie.

Eksport kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych spadnie aż o 41 proc. w stosunku do ubiegłego sezonu. Znacznie wzrośnie eksport z Brazylii i Argentyny, osiągając łącznie aż 45-proc. udział w światowym eksporcie (25 proc. w poprzednim sezonie).

W trzeciej dekadzie grudnia powrócił temat eksportu i importu zbóż w Rosji.

Tym razem poruszona była kwestia zniesienia ceł na import. Według wyliczeń firmy analitycznej SovEkon, zniesienie 5 proc. opłaty celnej spowoduje znaczne zwiększenie zainteresowania importem. Importerzy mogą zyskać ok. 20 dol.

na tonie zboża. Co ciekawe, zboża do Rosji sprowadzane są obecnie głównie z Kazachstanu, a dostawy z tego kraju nie są obłożone cłem. W drugim półroczu 2012 r. do Rosji wpłynęło 457 tys. ton zbóż, w tym ok. 200 tys. ton pszenicy. W pierwszym półroczu tego roku możliwe są dostawy pszenicy w wysokości 200-250 tys. ton miesięcznie. Według ekspertów, do końca czerwca do Rosji zostanie zaimportowane ok. 1 mln ton tego zboża. Jednocześnie Rosja jest dużym eksporterem zbóż. W obecnym sezonie zostanie wyeksportowane 15,5 mln ton ziarna, wobec 27,15 mln ton sezon wcześniej. Eksport zbóż w tym sezonie (do połowy stycznia) wyniósł już 13,7 mln ton, w tym 10 mln ton pszenicy. Jednak 22 stycznia br. zastępca premiera Rosji Arkady Dworkowicz powiedział, że Rosja nie jest gotowa do zawieszenia 5 proc. ceł na importowane zboża. Rosja zaskoczyła już wcześniej uczestników rynku, nie wprowadzając zakazu eksportu zbóż po zeszłorocznych zbiorach, chociaż było o tym głośno w listopadzie. Zbiory zbóż w Rosji w bieżącym sezonie osiągnęły tylko 70,7 mln ton na skutek suszy wobec 94 mln ton sezon wcześniej.