PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Słaby koniec tygodnia notowań zbóż

Słaby koniec tygodnia notowań zbóż Fot. Shutterstock

W piątek podobnie jak i w czwartek na światowych giełdach taniały zboża. Szczególnie dotkliwe spadki wystąpiły za Atlantykiem. Perspektywa długiego weekendu nie zachęcała inwestorów do zakupów.W czwartek i piątek silnie taniały kontrakty zbożowe na giełdzie w Chicago. Ceny pszenicy i kukurydzy spadły przez dwa dni po ok 3 proc. W ślad za taniejącymi zbożami w USA spadły również ceny pszenicy i kukurydzy na giełdzie w Paryżu. Jednak zniżki były znacznie mniejsze i ceny utrzymały się powyżej 170 euro (pszenica 171,5 euro/t, kukurydza 171,25 euro/t).

W ujęciu tygodniowym pszenica na Matif potaniała zaledwie o 0,1 proc., a kukurydza o 1,0 proc. Za oceanem cena pszenicy spadła o 1,8 proc., a kukurydzy o 1,7 proc. Zniżki cen, które ogarnęły rynki w drugiej połowie minionego tygodnia, chociaż dotkliwe (szczególnie w USA) to jednak nie zrobiły większej szkody w postrzeganiu rynku.

Z punktu widzenia analizy technicznej wykresów są to ruchy powrotne do przebitych niedawno oporów (co zaowocowało wyznaczeniem serii kilkumiesięcznych szczytów notowań). Po mocnym spadku ceny, amerykańska pszenica nadal znajduje się powyżej (o 2 USD) ważnego poziomu 160 USD/t .

Spadek cen amerykańskich zbóż był częściowo związany z planem meksykańskiego senatora, który w odwecie na zapowiadane cła dla produktów importowanych przez USA z Meksyku zapowiedział przeforsowanie ustawy nakazującej zakupy zbóż z Ameryki Południowej. Dotychczas Meksyk jest jednym z głównych odbiorców amerykańskich zbóż.

Z drugiej strony długi weekend w USA (w poniedziałek giełdy zamknięte- President’s Day) powodował większą chęć do zamykania długich pozycji i realizacji zysków z ostatnich wzrostów cen.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,58 proc. (171,50 euro/t- 743 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,51 proc. (162,04 USD/t- 659 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,44 proc. (171,25 euro/t- 742 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,41 proc. (144,97 USD/t- 590 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!