W piątek podrożały wszystkie kontrakty zbożowe na giełdzie w Paryżu i Chicago. Jednak cały ubiegły tydzień zakończył się spadkiem cen. Niemoc na rynku zbóż trwa już właściwie od początku listopada. Koniec br. jest bardzo słaby pod względem cenowym, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich lat, gdy w okresie październik-grudzień wzrosty cen zbóż sięgały od kilku do nawet 30 proc. (pszenica na MATIF w 2014 r.). Podobnie sytuacja wygląda na innych surowcach. Ropa, miedź, złoto, srebro biją kolejne rekordy spadku cen.

Przez ostatni tydzień najwięcej straciła na wartości kukurydza na giełdzie w Paryżu - 3,0 proc., natomiast pszenica nie zmieniła ceny w porównaniu z poprzednim piątkiem. W Chicago w tym czasie pszenica potaniała o 0,8 proc., a kukurydza o 0,2 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,71 proc. (176,25 euro/t- 755 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,57 proc. (178,85 USD/t- 707 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,47 proc. (159,50 euro/t- 683 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,07 proc. (145,44 USD/t-583 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!