Czynniki rynkowe i okołorynkowe zdecydowały o spadku notowań rzepaku w okolice 400 euro/t. Przez ostatni tydzień cena obniżyła się o 1,5 proc. Z punktu widzenia analizy technicznej wykresu jest to ważny poziom wsparcia. Jego przepicie w dół może oznaczać zakończenie dobrej koniunktury na najbliższe tygodnie. Klimat do wzrostu ceny w ostatnim czasie uległ znacznemu pogorszeniu- silny spadek ceny ropy, oleju palmowego i soi, a także umacniające się euro.

Podnoszone szacunki zbiorów soi w Ameryce Południowej wpływają na spadek ceny amerykańskiej soi, która w minionym tygodniu potaniała o 2,4 proc. Fundusze spekulacyjne nadal zamykają pozycje długie (sprzedają kontrakty). W ostatnim tygodniu (do 21 marca) netto sprzedały 33 tys. szt. (przed tygodniem sprzedaż netto wyniosła 29 tys. szt.) i posiadają jeszcze netto 66 tys. pozycji długich.

Trzeci tydzień z rzędu mocno taniał kanadyjski rzepak. Przez ostatni tydzień cena spadła o 4,2 proc., a w ciągu trzech tygodni zniżka wyniosła aż 10,1 proc.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 1,05 proc. (401,25 euro/t- 1712 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,54 proc. (358,52 USD/t- 1415 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena spadła o 1,19 proc. (482,50 CAD/t- 1426 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!