Generalnie ubiegły tydzień był korzystny dla oleistych na światowych giełdach. Zdecydowanie królowała amerykańska soja, której cena wzrosła o ponad 3 proc. i w piątek wyznaczyła nowy szczyt cenowy w obecnej fali wzrostowej przekraczając wartość 375 USD/t i jest obecnie najdroższa od połowy lipca 2015 r.

Wzrostom cen soi na CBOT sprzyjała drożejąca ropa na światowych rynkach i problemy pogodowe w Ameryce Południowej. Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w ostatnim raporcie z końca kwietnia obniżyła prognozy zbiorów soi w Argentynie o 3,8 mln t i w Brazylii o 2,8 mln t i w sumie do 318,4 mln t na świecie z 322,7 mln t przed miesiącem.

Cena kanadyjskiej canoli w mijającym tygodniu zbliżyła się do poziomu 500 kanadyjskich dolarów za jedną tonę. Oznacza to, że notowania były najwyższe od pierwszej dekady sierpnia 2015 r. Nieco słabiej zachował się rzepak notowany na MATIF. Jednak fakt, że w piątek przypadał ostatni dzień notowań serii majowej, to bym do jej notowań nie przykładał większej wagi. Co prawda kolejna seria z dostawą w sierpniu (obejmująca już rzepak ze zbliżających się żniw) jest wyceniana kilka euro niżej, ale jej cena jest w wyraźnym trendzie wzrostowym i jest najdroższa od lipca 2015 r.

Rzepak MATIF, kontrakt majowy - w piątek cena wzrosła o 1,70 proc. (373,50 euro/t- 1646 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy - w piątek cena wzrosła o 0,22 proc. (375,15 USD/t- 1453 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt majowy - w piątek cena wzrosła o 0,30 proc. (499,20 CAD/t- 1543 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!