Po okresie niskich notowań soi, ostatni tydzień przyniósł wyraźne ożywienie. Tylko w piątek amerykańska soja podrożała ponad 2 proc. na fali korzystnych informacji. W kontrakcie z dostawą w styczniu jest najdroższa od końca września br.

Chińskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że szacuje listopadowy import soi na poziomie 6,17 mln ton (o 0,22 mln ton więcej w stosunku do niedawnej prognozy).

Dzień wcześniej USDA podała, że po zaledwie niespełna 3 mies. sezonu zobowiązania eksportowe USA osiągnęły już 90 proc. prognozy eksportu soi na cały sezon!

Z powyższych danych wynika, że niskie ceny soi zachęciły tradycyjnych importerów tego gatunku do wzmożonych zakupów. Niskie poziomy cen próbują również wykorzystać instytucje finansowe. Od wielu tygodni powiększają swoje pozycje długie netto (zakupy kontraktów na soję są wyższe od sprzedaży kontraktów).

W okresie 12- 19 listopada zwiększyły ich udział w swoich portfelach o 8,5 tys. do 129,4 tys. sztuk. Każdy kontrakt opiewa na 5000 buszli. Z kolei jeden buszel odpowiada ok. 27,2 kg soi. Tak więc - głównie fundusze inwestycyjne- posiadają kontrakty terminowe na soję netto (pozycja długa- de facto kupili soję z terminem dostawy w przyszłości ) na łączną ilość ok. 17,6 mln ton!

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- spadek ceny w piątek o 0,26 proc. (378,00 euro/t- 1587 zł/t).
Wykres 1


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Wykres 2


W ciągu ostatniego tygodnia kontrakty lutowe spadły o 0,13 proc. i kosztowały 378,00 euro/t. Cena kontraktów majowych podniosła się o 0,66 proc., sierpniowe nie zmieniły ceny i kosztowały 378,50 i 373,50 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnio- i krótkoterminowy trend jest boczny.

Wykres 3


Najbliższe opory, które mogą powstrzymać wzrosty cen znajdują się na poziomie ok. 390 euro i 400 euro. Jednak największą barierą do pokonania będzie cena ok. 415 euro/t. Najbliższe wsparcie występuje na poziomie 360 euro/t.