W największym stopniu obniżyły się ceny mleka w proszku, na czym zaważył silny spadek cen w portach Oceanii, gdzie odtłuszczone mleko w proszku (OMP) potaniało w ciągu miesiąca o prawie 16 proc. do 2388 dolarów USA/t. Prawdopodobnie było to spowodowane większą dostępnością surowca niż to wcześniej przewidywano. W Stanach Zjednoczonych ceny OMP spadły o ponad 5 proc. w relacji miesięcznej, zaś w UE o 8 proc. Niemniej, w portach Oceanii OMP nadal pozostaje o około 12 proc. droższe niż u pozostałych eksporterów tego produktu.

Obecnie zainteresowanie importerów odtłuszczonym mlekiem w proszku nie jest duże, ponownego szczytu analitycy spodziewają się latem.

Podobne tendencje obserwuje się na rynku pełnego mleka w proszku (PMP). W kwietniu br. ceny PMP obniżyły się przeciętnie o ponad 10 proc. wobec marca br. do 2765 dolarów USA/t. W portach Oceanii spadek sięgnął 16 proc., w USA – 8 proc., zaś w UE ponad 7 proc. Tu jednak, odwrotnie niż w przypadku OMP, Oceania pozostaje najbardziej konkurencyjna - ceny PMP notowane w jej portach kształtują się na poziomie o około 6 proc. niższym niż w UE i USA.

Zmiany cen masła w kwietniu br. były znacznie mniejsze niż mleka w proszku. Co więcej, na rynku amerykańskim masło nawet podrożało - o ponad 2 proc. w relacji miesięcznej do 3826 dolarów USA/t, co było spowodowane utrzymującym się silnym popytem wewnętrznym na ten produkt. Niemniej, już w UE i Oceanii odnotowano obniżki cen - odpowiednio o 6 proc. miesiąc do miesiąca, do 3363 dolarów USA/t i o ponad 11 proc. do 3313 dolarów USA/t.

Podobał się artykuł? Podziel się!