W środę na światowych giełdach notowania zbóż przebiegały zmiennie. Zniżki cen zanotowały kontrakty na paryskiej Matif, natomiast zwyżkowały ceny na giełdzie w Chicago (z wyjątkiem mającej ostatnie notowanie dzisiaj serii majowej na kukurydzę). Rozbieżność notowań po obu stronach Atlantyku można wytłumaczyć silnym umocnieniem się euro wobec dolara (wczoraj ponad 1 proc.).

Notowaniom zbóż na Matif nie pomógł raport USDA. Pomimo prognozowanego wyraźnego spadku produkcji pszenicy (o 4 proc.) i kukurydzy (o ponad 7 proc.) w nadchodzącym sezonie w Unii Europejskiej, ale i u bliskich sąsiadów-eksporterów (Ukraina – pszenicy o 11 proc., kukurydzy o prawie 9 proc. i Rosja- pszenicy o ponad 9 proc.) ceny – póki co- nie chcą rosnąć.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,44 proc. (171,00 euro/t- 697 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 037 proc. (176,73 USD/t- 642 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,65 proc. (154,00 euro/t- 628 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 0,28 proc. (140,15 USD/t- 509 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!