We wtorek ceny pszenicy i kukurydzy na giełdzie w Paryżu ponownie spadły. O ile kukurydza nadal trzyma się mocno i po spadku o 1 euro kosztowała wczoraj 169 euro/t, czyli w granicach notowań z ostatniego miesiąca, o tyle pszenica potaniała o kolejne 1,5 euro do 165,5 euro/t (przez trzy ostatnie sesje cena spadła o 4,5 euro- 2,6 proc.) i jest najtańsza od połowy grudnia ub.r. Umacniające się euro (wczoraj o 1 proc. do dolara do 1,08 euro/USD) wspomagało spadek cen europejskich zbóż.

Z kolei słabnący dolar sprzyjał odreagowaniu ostatnich spadków cen zbóż amerykańskich (wzrost konkurencyjności eksportu). Pszenica podrożała o 1,6 proc., a kukurydza o 0,6 proc. Rosyjski IKAR podał wczoraj wstępną prognozę produkcji pszenicy w Rosji w nadchodzące żniwa. Zbiory maja spaść z rekordowego poziomu w bieżącym sezonie o 5 mln t do 67 mln t.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,90 proc. (165,50 euro/t- 717 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,63 proc. (154,60 USD/t- 625 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,59 proc. (169,00 euro/t- 732 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,56 proc. (141,63 USD/t- 573 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!