Dość spokojnie rozpoczął się mijający tydzień notowań zbóż na giełdzie w Paryżu. Ceny pszenicy i kukurydzy oscylowały- podobnie jak w poprzednim tygodniu- nieznacznie powyżej 160 euro/t. Niestety czwartek i piątek przyniósł nieco większy spadek notowań, co w sumie sprowadziło ceny do poziomu 157- 158,5 euro/t powodując jednocześnie wybicie się dołem z trwającej wcześniej konsolidacji (wykresy poniżej).

Jeszcze kilka dni wcześniej wydawało się, że słabe zbiory pszenicy i pogarszające się prognozy produkcji kukurydzy w UE będą nadal utrzymywać notowania na poziomie powyżej 160 euro/t. Jednak mocne dane fundamentalne z rynku zbóż amerykańskich (m.in. wzrost zapasów pszenicy do poziomu najwyższego od 30 lat) i w związku z tym pogorszenie nastrojów na tamtejszych giełdach spowodowały większy spadek cen na Matif.

W ujęciu tygodniowym pszenica na Matif potaniała o 2,2 proc., a kukurydza o 1,1 proc. Cena pszenicy na giełdzie w Chicago obniżyła się o 1,8 proc., natomiast kukurydza podrożała o 0,9 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,79 proc. (157,00 euro/t- 673 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,25 (145,04 USD/t- 558 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,63 proc. (158,50 euro/t- 679 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,22 proc. (133,75 USD/t- 515 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!