Cena rzepaku w ostatnich dniach dwukrotnie zbliżyła się do lokalnego szczytu notowań z połowy sierpnia br. umiejscowionego tuż pod granica 380 euro/t i dwukrotnie nie udało się go pokonać . Jednak notowania od kilku dni przebywają bardzo blisko wspomnianego poziomu, co daje szansę na rychłe pokonanie tej bariery i dalszy wzrost notowań. Szczególnie, że dane fundamentalne przemawiają za wzrostem ceny (m.in. najniższa produkcja od 2012 r., w UE- wg KE 19,4 mln t).

Dodatkowo, ostatnie wzrosty cen na rynku ropy naftowej powinny wspierać notowania oleistych na światowych giełdach (część przerabiana jest na biodiesel). Wczoraj ropa Brent w Londynie podrożała o 4,2 proc. do 50 USD za baryłkę. Natomiast teksańska ropa WTI na giełdzie w Nowym Jorku wzrosła o 4,5 proc. do 49 USD/baryłkę.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla dalszego zachowania się cen oleistych będzie publikacja w najbliższy poniedziałek najnowszego miesięcznego raportu USDA na temat m.in. światowego bilansu oleistych w obecnym sezonie.

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,59 proc. (377,00 euro/t- 1626 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,03 proc. (364,49 USD/t- 1394 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,85 proc. (463,30 CAD/t- 1379 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!