Obserwowana obniżka była w pewnym stopniu hamowana przez eksport mięsa na rynki pozaunijne, który w skali roku zwiększył się o 2 proc.

W tym samym czasie wywóz na terenie UE zmalał o 3 proc. Warto przy tym zauważyć, że ten kierunek sprzedaży dominuje w strukturze eksportu (ok. 70 proc. mięsa kierowane jest na rynek UE).

Równocześnie należy podkreślić, że łączna obniżka była w dużej mierze spowodowana 11 -procentowym zmniejszeniem wolumenu eksportu mięsa z Holandii (92 tys. ton mniej) i 6-procentowym z Niemiec (22 tys. ton mniej) w skali roku.

Kraje te są wiodącymi eksporterami mięsa drobiowego w UE. W tym względzie udział Holandii w analizowanym okresie oscylował na poziomie 22 proc., z kolei Niemiec ok. 11 proc.

Pozostali znaczący gracze to Polska z 13-procentowym udziałem w handlu, Francja (12 proc.) i Wielka Brytania (8 proc.). Co ciekawe, dla tych krajów obserwowaliśmy odwrotne, wzrostowe tendencje. W tym najbardziej dynamiczny wzrost, 16-procentowy, odnotowano dla Wielkiej Brytanii do poziomu 252 tys. ton.

Eksport nieprzetworzonego mięsa drobiowego z Polski wzrósł w analizowanym okresie o 8 proc. w skali roku do poziomu 418 tys. ton. Jest to znaczne spowolnienie w stosunku do 17-procentowego wzrostu z zeszłego roku.

Analitycy zwracają uwagę, że motorem eksportu dla Polski są rynki pozaunijne. Dane Eurostatu za okres pierwszych dziewięciu miesięcy 2013 r. mówią o 27-procentowym
wzroście w wywozie nieprzetworzonego mięsa drobiowego poza UE w relacji rocznej.

Oczekuje się , że ten udział w kolejnych latach będzie się zwiększał. Wskazuje na to rosnąca konsumpcja mięsa na rynkach rozwijających się napędzająca import.

Podobał się artykuł? Podziel się!