W czwartek na światowych giełdach potaniały wszystkie prezentowane kontrakty zbożowe. O ile obniżka cen w Paryżu na zamknięciu notowań była symboliczna, a wcześniej występowały wzrosty, o tyle za oceanem dominowały spadki od początku dziennej sesji notowań. Amerykańska pszenica i kukurydza straciły na zamknięciu sesji odpowiednio 1,5 proc. i 1,2 proc.

Notowaniom amerykańskich zbóż nie pomogły bardzo dobre dane o tygodniowych zamówieniach eksportowych. W tygodniu kończącym się 30 marca zamówienia na kukurydzę ze starych zbiorów wyniosły 1,14 mln t (wzrost t/t o 59 proc.) i znacznie przekroczyły oczekiwania analityków mieszczące się w granicach 0,7- 1,0 mln t. Słabsze były dane na kukurydza z nowych zbiorów. Zamówienia wyniosły jedynie 35 tys. t przy oczekiwaniach w przedziale 100- 300 tys. t.

Tygodniowe zamówienia na pszenicę ze starych zbiorów wyniosły 568 tys. t i znacznie przekroczyły górna granicę oczekiwań rynku (250- 450 tys. t) i były o 22 proc. wyższe niż tydzień wcześniej. Zamówień eksportowych z nowych zbiorów zebrano na 87 tys. t (50- 250 tys. t oczekiwani analirycy).

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 0,15 proc. (163,75 euro/t- 694 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,51 proc. (155,52 USD/t- 619 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,29 proc. (171,25 euro/t- 726 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,23 proc. (141,83 USD/t- 564 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!