W okresie 17 marca-13 kwietnia na światowych giełdach surowców rolnych dominowały spadki cen, które były kontynuacją rozpoczętej na początku marca br. korekty spadkowej po wcześniejszych kilkumiesięcznych wzrostach notowań. Okres zniżek zbiegł się w czasie z sukcesywnie podnoszonymi prognozami produkcji zbóż i soi w Ameryce Południowej (trwają zbiory) do niejednokrotnie rekordowych historycznie wartości. Z drugiej strony miniona zima nie wyrządziła większych szkód w oziminach, co w sumie zachęciło fundusze spekulacyjne do sprzedaży kontraktów, a to zaowocowało spadkiem cen. Pojawiają się też pierwsze prognozy zbiorów w nadchodzącym sezonie 2017/18. Zanosi się na to, że przy „normalnym” przebiegu pogody wg IGC globalne zbiory pszenicy i kukurydzy będą dużo niższe w porównaniu z obecnym sezonem, natomiast w przypadku soi można oczekiwać kolejnego rekordowego sezonu produkcji.

Liderem rynku wśród surowców rolnych w okresie ostatnich czterech tygodni  (do 13 kwietnia) była kukurydza, która jako jedyna podrożała. Notowania na giełdzie w Paryżu wzrosły o 0,3 proc., do 172,75 euro/t (733 zł/t), a cena od początku roku jest wyższa o 4,1 proc. Nieco więcej – o 1,0 proc. – wzrosła cena kukurydzy na giełdzie CBoT, do 146,06 USD/t (583 zł/t), a od początku roku notowania podniosły się o 5,4 proc.

W raporcie z 11 kwietnia USDA przedstawiła lepsze dane odnośnie światowego bilansu kukurydzy w bieżącym sezonie – głównie dzięki wzrostowi prognoz zbiorów w Ameryce Południowej. Przez miesiąc szacunki globalne produkcji kukurydzy wzrosły o 4,52 mln t, do rekordowych historycznie 1053,76 mln t. Zapasy na koniec sezonu prognozowane są w wysokości 222,98 mln t (o 2,3 mln t więcej niż w poprzednim raporcie).  Wzrost prognoz zbiorów dotyczy: Brazylii – o 2 mln t, do rekordowych 93,5 mln t; Argentyny – o 1 mln t, do 38,5 mln t; Meksyku – o 1 mln t, do 27 mln t i RPA – o 0,4 mln t, do 15 mln t. Pod koniec marca Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podała pierwszą prognozę światowej produkcji kukurydzy w nadchodzącym sezonie 2017/18. Globalna produkcja ma być o 29 mln t niższa i wynieść 1024 mln t. W Unii Europejskie natomiast zbiory mają wzrosnąć o 2,5 mln t, do 63,0 mln t.