W piątek po raz czwarty z rzędu potaniały zboża na paryskiej giełdzie Matif. Jeszcze na przełomie poprzedniego tygodnia ceny wyznaczały nowe lokalne szczyty notowań, a europejska pszenica i kukurydza były najdroższe od 11 sierpnia br. Póki co ostatnie zniżki należy traktować jako korektę. W ujęciu tygodniowym pszenica potaniała o 1,7 proc., natomiast kukurydza o 2,2 proc.

Notowania amerykańskich zbóż w ubiegłym tygodniu odbywały się w kratkę. Spadkowe sesje przeplatane były wzrostowymi i ostatecznie przez tydzień pszenica podrożała o 1,4 proc., a cena kukurydzy spadła o 1,8 proc. W minionym tygodniu na ceny zbóż negatywnie oddziaływała mocno taniejąca ropa (część zbóż przerabiana jest na bioetanol).

Przez ostatni tydzień ropa Brent notowana na giełdzie w Londynie potaniała aż 10,6 proc. (do 45,6 USD/baryłkę) i była najtańsza od 10 sierpnia br. Podobny spadek ceny był w przypadku teksańskiej ropy WTI notowanej w Nowym Jorku (obniżka o 10,2 proc. do 44,1 USD/baryłkę) była to również najniższa cena od 10 sierpnia br.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena w piątek spadła o 0,31 proc. (161,75 euro/t- 698 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,55 proc. (152,21 USD/t- 592 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,46 proc. (163,25 euro/t- 704 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,22 proc. (137,30 USD/t- 534 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!