Bardzo słabo rozpoczął się nowy tydzień notowań zbóż na światowych giełdach. Wszystkie prezentowane poniżej kontrakty zbożowe potaniały ok. 1 proc. Cena pszenicy i kukurydzy na paryskiej giełdzie spadła po raz piąty z rzędu. Wydaje się, że powrót do wzrostów może nastąpić po publikacji w najbliższą środę miesięcznego raportu USDA na temat m.in. światowego bilansu zbóż (jeśli dane będą gorsze od oczekiwań) lub też w przypadku powrotu wzrostów cen ropy na światowych rynkach (ponad 10 proc. spadek w poprzednim tygodniu).

Wczorajszym notowaniom amerykańskich zbóż nie pomogły nawet bardzo dobre tygodniowe dane eksportowe. Wywóz pszenicy wyniósł blisko 0,5 mln t i był o 47 proc. wyższy niż tydzień wcześniej i aż o 71 proc. przekroczył eksport w porównywalnym tygodniu sprzed roku. Tygodniowy eksport kukurydzy sięgnął prawie 0,9 mln t i był o 1 proc. wyższy niż przed tygodniem, ale aż trzykrotnie większy niż w porównywalnym tygodniu 2015 r.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,93 proc. (160,25 euro/t- 694 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 1,03 proc. (150,65 USD/t- 590 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena spadła o 0,77 proc. (161,75 euro/t- 700 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,72 proc. (136,31 USD/t- 533 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!