W ubiegłym tygodniu taniały kontrakty na oleiste na światowych giełdach. W ujęciu tygodniowym najwięcej straciła amerykańska soja – 3,5 proc. i jej cena zbliżyła się do dołka sprzed miesiąca. Mniejszy spadek – 2,0 proc. dotknął kanadyjską canolę. Najmniej stracił rzepak notowany na giełdzie w Paryżu – 1,0 proc., a cena znajduje się dużo wyżej niż jeszcze 2 miesiące temu.

Taki rozkład notowań w minionym tygodniu to w dużej mierze odreagowanie wzrostów sprzed dwóch tygodni i wpływ prognoz zbiorów. Najmniejszy spadek ceny europejskiego rzepaku i relatywnie wysoki poziom notowań (wykresy poniżej) w stosunku do pozostałych oleistych, to wynik słabych zbiorów nie tylko w Unii Europejskiej, lecz także na Ukrainie (większość nasion eksportuje do UE). Z kolei zbiory soi zanoszą się na rekordowym poziomie

Rzepak MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,33 proc. (374,25 euro/t- 1620 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,75 proc. (364,03 USD/t- 1397 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,02 proc. (459,70 CAD/t- 1365 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!