W piątek podobnie jak przez większą część ubiegłego tygodnia taniały kontrakty na oleiste na światowych giełdach. Jeszcze w poniedziałek rzepak i canola wyznaczyły nowe lokalne szczyty notowań w obecnych falach wzrostowych. Rzepak pokonał granicę 400 euro/t i był najdroższy od 2,5 roku, a cena canoli osiągnęła najwyższy poziom od połowy czerwca br.

Pierwsze dni listopada przyniosły korektę na rynku oleistych. W ujęciu tygodniowym rzepak w Paryżu potaniał o 2,3 proc., cena amerykańskiej soi spadła o 2,0 proc., a kanadyjska canola potaniała o 2,7 proc. Na notowania oleistych negatywnie oddziaływała silnie taniejąca ropa (część oleistych przerabiana jest na biopaliwa).

Przez ostatni tydzień ropa Brent notowana na giełdzie w Londynie potaniała aż 10,6 proc. (do 45,6 USD/baryłkę) i była najtańsza od 10 sierpnia br. Podobny spadek ceny był w przypadku teksańskiej ropy WTI notowanej w Nowym Jorku (obniżka o 10,2 proc. do 44,1 USD/baryłkę) była to również najniższa cena od 10 sierpnia br.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena spadła w piątek o 1,20 proc. (390,75 euro/t- 1685 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,18 proc. (360,63 USD/t- 1401 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena spadła o 1,14 proc. (501,40 CAD/t- 1453 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!