Po kilku miesiącach spadków cen surowców rolnych, w ostatnich czterech tygodniach nastąpiło odreagowanie. Jednak wzrosty cen (poza nielicznymi wyjątkami - soja, rzepak) od osiągniętych latem dołków były dość mizerne (załączone wykresy). Przyczyną wcześniejszych silnych zniżek, jak i wspomnianych dość mizernych ostatnio wzrostów były - najpierw prognozy, a następie faktycznie osiągane rekordowe zbiory poszczególnych surowców rolnych w skali globalnej. Z miesiąca na miesiąc ośrodki analityczne podnosiły swoje wcześniejsze prognozy zbiorów.

Podobnie było i w ostatnim czasie, o czym można przeczytać poniżej.

Skala spadków cen towarów rolnych osiągnięta od początku 2013 r. jest już w większości przypadków wyższa od ubiegłorocznych wzrostów (załączone tabele). Szczególnie dotkliwej przecenie uległa kukurydza po obu stronach Atlantyku (29-34 proc.) i pszenica na giełdzie w Paryżu (ponad 25 proc.). Na tym tle zupełnie dobrze prezentują się notowania soi w Chicago, która potaniała niespełna 3 proc.

Zboża

W sierpniowej prognozie Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) przewiduje światową produkcję pszenicy w sezonie 2013/14 w rekordowej wysokości 710 mln ton (o 7,6 proc. więcej w stosunku do poprzedniego sezonu).

Było to kolejne zwiększenie prognozy w ostatnich miesiącach. W czerwcu oczekiwano zbiorów pszenicy w wysokości 702 mln ton, natomiast w lipcu 704 mln ton. Podobne przeszacowania w górę dotyczą wszystkich zbóż.

Globalna produkcja zbóż zwiększy się o 7,7 proc. do rekordowych 2 492 mln ton (z ryżem). Jest to o 13 mln więcej niż oczekiwano w lipcu.

Z kolei Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC - ang. International Grains Council) w prognozie z 30 sierpnia zwiększyła oczekiwaną produkcję zbóż w sezonie obecnym o 9 mln ton, w tym o 4 mln ton pszenicy w stosunku do prognozy z 1 sierpnia. FAO prognozuje światowe zbiory zbóż (bez ryżu) w 2013/14 w wysokości 1 929 mln t, czyli o 8 proc. (143 mln t) więcej niż w poprzednim sezonie. Produkcja pszenicy ma wynieść 691 mln ton, tj. o blisko 6 proc. (37 mln ton) więcej niż przed rokiem.

Strategie Grains (SG) natomiast prognozuje produkcję pszenicy w Unii Europejskiej w wysokości 142,3 mln ton (wobec 141,6 mln ton w poprzedniej prognozie). Będzie to najwyższy poziom produkcji tego ziarna w UE od 5 lat.