Według monitoringu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnia cena skupu jabłek  deserowych na początku trzeciej dekady kwietnia br. (20- 21.04) wyniosła 1,54 zł/kg i była o 12 proc. wyższa niż przed tygodniem oraz o 9 proc. proc. wyższa w porównaniu z rokiem poprzednim. Najwyższe ceny skupu odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie kształtowały się na poziomie 1,70 zł/kg.

Nie wiadomo jeszcze na jakim poziomie kształtują się stany magazynowe jabłek i jaki wolumen owoców sprzedawany jest w obecnych cenach, niemniej w obliczu negatywnych uwarunkowań rynkowych, wzrost cen jest czynnikiem pozytywnym dla producentów utrzymujących zapasy.

Ceny wzrastają na rynkach hurtowych. Przeciętna cena jabłek Idared w minionym tygodniu (15-23.04) kształtowała się na poziomie 1,53 zł/kg - o 33 proc. wyższym niż na początku miesiąca i o 22 proc. wyższym niż rok wcześniej. Jabłka odmian Gala oraz Golden kosztowały 2,01 i 1,96 zł/kg, co oznacza, że podrożały w stosunku do pierwszego tygodnia kwietnia o odpowiednio 40 i 22 proc., oraz 17 i 8 proc. w relacji rocznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!