PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Stan upraw w Unii i prognoza produkcji zbóż

Stan upraw w Unii i prognoza produkcji zbóż Stan upraw w Unii i prognoza produkcji zbóż. Fot. Katarzyna Szulc

Czy poza Polską także inne państwa Unii mają podobne problemy z uprawami zbożowymi, czy może w większości krajów członkowskich jest wręcz przeciwnie – przedstawiamy, jak oceniany jest stan upraw zbóż na terenie krajów Unii Europejskiej i szacunki wielkości produkcji.W okresie ostatniego miesiąca odnotowano sprzyjające warunki pogodowe dla upraw zbożowych, w tym opady deszczu, nieznacznie niższe od średniej temperatury w zachodniej Europie i wyższe od przeciętnej temperatury na wschodzie.

Kondycja zbóż w UE jest generalnie dobra, z perspektywami dobrych plonów głównie we Francji, Niemczech oraz krajach położonych w środkowej i południowo-wschodniej części Europy. Sytuacja jest również zadowalająca w takich krajach jak Hiszpania, Włochy i kraje bałtyckie. Pewna doza niepewności pozostaje natomiast w przypadku upraw zbożowych w Polsce i Skandynawii, informuje FAMMU/FAPA za Reuters.

W większości zasiewy jęczmienia jarego w Unii zostały już ukończone, wyjątkiem są kraje północnej Europy. Siewy kukurydzy rozpoczęto w kwietniu na południu i w środkowej części Europy, w tym we Francji. Strategie Grains (SG) skorygowała prognozę tegorocznych zbiorów tego gatunku w Unii o 500 tys. t do 63,4 mln t, uwzględniając przede wszystkim rewizje szacunków areału w Niemczech, Grecji, Polsce, Chorwacji i Rumunii. Pomimo to prognozowane zbiory są w dalszym ciągu o 11 proc. powyżej ubiegłorocznego wyniku.

Z uwagi na korzystne warunki pogodowe służące wegetacji roślin, francuska firma analityczna SG w swoim kwietniowym raporcie podwyższyła poprzednią prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej z 143,6 do 144,7 mln t. Mimo korekty w górę, w ujęciu rocznym w bieżącym sezonie zbiory będą niże o 4 proc.

Korekta uwzględnia oczekiwania wyższego plonowania, co przełoży się na poprawę zbiorów przede wszystkim w Niemczech, Francji, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii, w sumie o 800 tys. t. Wzrost plonowania dotyczy także Austrii, Szwecji, Węgier, Czech i Słowacji – łącznie 400 tys. t.

Poza tym SG podwyższyła przewidywaną produkcję jęczmienia w Unii z 60,1 mln t do 60,5 mln t i obecna prognoza dla tego gatunku jest bardzo zbliżona do wyniku osiągniętego w zeszłym roku 60,8 mln t.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • smoku 2016-04-19 21:50:20
  Plony zbóż w 2016 r. będą kiepskie, dużo słabsze niż w normalnie i będzie z roku na rok coraz gorzej dopóki nie wrócą śnieżne zimy bo tylko 2 m śniegu mogą odbudować taki deficyt wody w glebie.
 • warmiak 2016-04-19 15:27:38
  szalu nie bedzie nawet te odmiany co niewymarzly i dostaly tablice mendelejewa nie rosna
 • lol 2016-04-19 13:04:06
  Unas w tym tyg droższe o 10 gr wiec co wy chrzanicie? Propagandę znowu siejecie zeby zakłady obnisaly? Pseudo autorzy artykułów. 4,0-4,20
 • sprawozdawca 2016-04-19 12:36:26
  Pogadamy po żniwach :) , nawet te oziminy które przetrwały to przy sprzyjających warunkach dadzą połowę plonu a i tak to będzie sukces więc z każdym dniem będzie docierał realny obraz . U mnie deszcz cały czas popaduje ale tylko popaduje a ziemia jak gąbka i w każdej chwili można wjechać w pole bo nic się nie klei nawet podczas opadów . Jak kret wyryje kopiec to wypycha z pod spodu suchą ziemię więc ta woda utrzyma się tylko do pierwszego dnia jak przygrzeje słoneczko choć dobre i to .
 • konsument 2016-04-19 12:18:56
  to ze tobie usycha nie oznacza ze bedzie nieurodzaj,w koncu zyjesz z dopłat
 • Rolnik z Mazowsza 2016-04-19 11:18:32
  Zimowe wymarzły. Jare usychają. Poczekajmy z prognozami plonów. Prognozy pogody podają że pada ale deszczu nie widać. Podczas siewu ciągników z kurzu nie widać. Jak tak dalej pójdzie to kombajny zostaną w garażach.
 • analityk rynku 2016-04-19 10:32:57
  czyli dalsze spadki cen bo magazyny sa pełne
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!