W okresie ostatniego miesiąca odnotowano sprzyjające warunki pogodowe dla upraw zbożowych, w tym opady deszczu, nieznacznie niższe od średniej temperatury w zachodniej Europie i wyższe od przeciętnej temperatury na wschodzie.

Kondycja zbóż w UE jest generalnie dobra, z perspektywami dobrych plonów głównie we Francji, Niemczech oraz krajach położonych w środkowej i południowo-wschodniej części Europy. Sytuacja jest również zadowalająca w takich krajach jak Hiszpania, Włochy i kraje bałtyckie. Pewna doza niepewności pozostaje natomiast w przypadku upraw zbożowych w Polsce i Skandynawii, informuje FAMMU/FAPA za Reuters.

W większości zasiewy jęczmienia jarego w Unii zostały już ukończone, wyjątkiem są kraje północnej Europy. Siewy kukurydzy rozpoczęto w kwietniu na południu i w środkowej części Europy, w tym we Francji. Strategie Grains (SG) skorygowała prognozę tegorocznych zbiorów tego gatunku w Unii o 500 tys. t do 63,4 mln t, uwzględniając przede wszystkim rewizje szacunków areału w Niemczech, Grecji, Polsce, Chorwacji i Rumunii. Pomimo to prognozowane zbiory są w dalszym ciągu o 11 proc. powyżej ubiegłorocznego wyniku.

Z uwagi na korzystne warunki pogodowe służące wegetacji roślin, francuska firma analityczna SG w swoim kwietniowym raporcie podwyższyła poprzednią prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej z 143,6 do 144,7 mln t. Mimo korekty w górę, w ujęciu rocznym w bieżącym sezonie zbiory będą niże o 4 proc.

Korekta uwzględnia oczekiwania wyższego plonowania, co przełoży się na poprawę zbiorów przede wszystkim w Niemczech, Francji, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii, w sumie o 800 tys. t. Wzrost plonowania dotyczy także Austrii, Szwecji, Węgier, Czech i Słowacji – łącznie 400 tys. t.

Poza tym SG podwyższyła przewidywaną produkcję jęczmienia w Unii z 60,1 mln t do 60,5 mln t i obecna prognoza dla tego gatunku jest bardzo zbliżona do wyniku osiągniętego w zeszłym roku 60,8 mln t.

Podobał się artykuł? Podziel się!