Poprzedni tydzień notowań zbóż na światowych giełdach był w większości spadkowy. Trzeci z rzędu sezon wysokich zbiorów zbóż na świecie i wzrost zapasów - nie jest rzecz jasna obecnie zaskoczeniem, ale w kontekście ostatnich wydarzeń jest dodatkowym ciężarem spychającym ceny w dół. Ostatnie dane z chińskiej gospodarki (spowolnienie gospodarcze) na tyle rozczarowały inwestorów, że przez światowe rynki akcji i surowców przetoczyła się, czy też nadal trwa fala wyprzedaży. W piątek 15 stycznia cena ropy amerykańskiej (WTI) i Brent (z Morza Północnego) spada poniżej 30 USD/baryłkę do poziomów najniższych od 2003 r.! (jeszcze w połowie 2014 r. cena przekraczała 110 USD/baryłkę).

Spadek cen ropy ma istotne znaczenie dla światowego poziomu cen zbóż i oleistych, zwłaszcza przy wysokiej produkcji. Po pierwsze część produkcji przerabiana jest na biopaliwa. Po drugie, znacznie mniejsze przychody z eksportu ropy, głównie krajów arabskich (importerów zbóż) zmniejszy ich zakupy.

W kontekście zawirowań na ww. rynkach, ostatnio na dalszy plan zeszło zjawisko El Nino, które jest najsilniejsze od kilkudziesięciu lat, a jego negatywny wpływ na produkcję rolną już jest zauważalny (niższa produkcja oleju palmowego w Azji- susza, czy też powodzie w Ameryce Południowej). Wpływ El Ninio na pogodę w Europie nie jest do końca rozpoznany, ale wysokie mrozy bez pokrywy śnieżnej na przełomie roku w Polsce, w części Rosji i na Ukrainie już z pewnością wyrządziły szkody w oziminach.

Ostatni czynnik- istotny dla naszego rynku- 15 styczna po południu agencja Standard&Poor’s obniżyła raiting dla Polski. Zaowocowało to spadkiem wartości złotego do głównych walut. Dla posiadaczy zbóż i rzepaku powinno to mieć konsekwencje pozytywne. Słabszy złoty oznacza wzrost konkurencyjności eksportu z Polski.

Przez ostatni tydzień cena pszenicy na MATIF spadła o 3,6 proc, a kukurydzy o 3,4 proc. W Chicago pszenica potaniała o 1,0 proc., a kukurydza podrożała o 1,8 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,60 proc. (165,25 euro/t- 728 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2