Zaowocowało to chociażby podniesieniem w ostatnim raporcie USDA prognozy eksportu pszenicy z obszaru Unii Europejskiej o kolejne 0,5 mln t do 31,5 mln t w tym sezonie, co tylko umacnia UE jako lidera światowego eksportu tego ziarna (pierwszy raz w historii).

Pojawiły się pierwsze wstępne prognozy produkcji zbóż i oleistych w nadchodzącym sezonie. Zapowiadane zbiory na świecie mają być niższe o 2-5 proc. w przypadku pszenicy, kukurydzy i rzepaku. Natomiast w UE-28 spadek produkcji ma być znacznie większy - od 4,5 proc. pszenicy do nawet 12 proc. w przypadku rzepaku (czyt. poniżej). Wydaje się, że to jest drugi czynnik, który wpływał na lepsze zachowanie się cen surowców rolnych w Europie.

Na początku kwietnia pojawi się pierwszy raport po zimie o kondycji plantacji pszenicy ozimej w USA. Biorąc pod uwagę fakt, że zima w USA w tym roku była ostra (już w listopadzie ub.r. silne mrozy bez wystarczającej okrywy śnieżnej), dane mogą zaskoczyć i wpłynąć na znaczną zmienność cen tego ziarna na światowych giełdach.

ZBOŻA

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w raporcie opublikowanym 26 lutego br. podniosła prognozę globalnej produkcji zbóż w obecnym sezonie 2014/15 do historycznie rekordowego poziomu 2 006 mln t (2 002 mln t w prognozie z lutego i 2 001 mln t w sezonie poprzednim). Jednocześnie podniesiono globalną prognozę zużycia, w związku z tym oczekiwane zapasy końcowe mają spaść w stosunku do raportu styczniowego o 1 mln t, do 431 mln t. O 2 mln t podwyższono prognozę światowych zbiorów pszenicy, do rekordowego poziomu 719 mln t. Wzrost oczekiwań produkcji dotyczy Argentyny (o 1,4 mln t, do 13,9 mln t), Australii (o 0,4 mln t, do 23,6 mln t), Kazachstanu (o 0,5 mln t, do 13,0 mln t) i Ukrainy (o 0,7 mln t, do 24,78 mln t). Zmniejszono natomiast szacunki zbiorów w Rosji (o 1 mln t, do 59 mln t) i w UE (o 0,1 mln t, do 154,9 mln t). Zapasy końcowe pszenicy mają osiągnąć 197 mln t (wzrost o 1 mln t wobec prognozy styczniowej). Na niezmienionym (również rekordowym) poziomie ze stycznia IGC pozostawiła prognozę światowej produkcji kukurydzy - 992 mln t. Zapasy końcowe mają wynieść 197 mln t (o 1 mln t mniej niż szacowano w styczniu).

W lutowym raporcie IGC po raz pierwszy przedstawiła wstępną prognozę światowych zbiorów pszenicy i kukurydzy w nadchodzącym sezonie 2015/16. Produkcja pszenicy ma być o 14 mln t (2 proc.) niższa wobec bieżącego sezonu i wynieść 705 mln t. Znacznie większej redukcji zbiorów analitycy IGC oczekują w przypadku kukurydzy. Globalny spadek produkcji ma wynieść aż 54 mln t (5 proc.) do 938 mln t!