Ukraiński minister polityki rolnej Nikołaj Prisjażniuk powiedział, że władze kraju chcą zwiększyć zakres oferowanych kontraktów terminowych (futures) na giełdzie w Chicago o słonecznik, olej słonecznikowy, jęczmień i kukurydzę -  informuje PAP za rosyjską agencją informacyjną RIA-Nowosti.


Obecnie na amerykańskiej CBOT w Chicago handluje się ukraińską pszenicą, która pochodzi z regionu czarnomorskiego. Według danych uczestników rynku, sprzedaż tego towaru na razie jest "nieznaczna".

Prisjażniuk zaznaczył także, że Ukraina uzgodniła już warunki wprowadzenia kontraktów futures na inne rodzaje produkcji rolnej z przedstawicielami amerykańskiej giełdy. Ponadto po raz kolejny została omówiona kwestia otwarcia w połowie 2013 roku przedstawicielstwa giełdy na Ukrainie i rozpoczęcie handlu na kontraktach futures w walucie lokalnej.

Zdaniem ukraińskich władz, współpraca umożliwi sprzedaż krajowej produkcji rolnej według wcześniej ustalonych cen. Zabezpieczy to producentów zboża przed ewentualnymi stratami finansowymi.

Ukraina pozostaje jedynym dużym eksporterem zboża, który nie posiada krajowej giełdy futures. Handel zbożem w tym kraju ma charakter sezonowy. Szacuje się, że jej udział w światowym eksporcie pszenicy wynosi do 6 proc. rocznie.

Ministerstwo polityki rolnej Ukrainy podało, że w roku marketingowym 2012/2013 ukraińskie przedsiębiorstwa rolnicze wyeksportowały 4,677 mln ton zboża, co stanowi wzrost o 63,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku marketingowego.

Notowania pszenicy z basenu Morza Czarnego farmer.pl publikuje w codziennych komentarzach.

Podobał się artykuł? Podziel się!