W rezultacie w całym 2015 roku będzie o 1,2 proc. wyższy w relacji rocznej. Są to dość optymistyczne prognozy, większość ośrodków analitycznych spodziewa się przyrostu w wysokości od 0,5 proc. do 1 proc. w relacji rocznej.

Jednocześnie bilanse produkcji, konsumpcji i obrotów handlowych potwierdzają, że w ostatnich miesiącach poziom zapasów przetworów mleczarskich w Unii Europejskiej systematycznie się obniżał. KE ocenia, że ze względu na dynamicznie rosnący eksport i spadek produkcji w I kwartale br., zapasy masła tylko nieznacznie przekraczają zapotrzebowanie. Podobnie sytuacja wygląda w odniesieniu do odtłuszczonego mleka w proszku. Jedynie na rynku serów pojawiły się dość duże nadwyżki, co spowodowane jest ich rosnącą produkcją przy ograniczonych możliwościach sprzedaży.

Duży wpływ na kształtowanie się w kolejnych miesiącach sytuacji na rynku będzie miało zachowanie Rosji. W przypadku zniesienia embarga, KE przewiduje, że eksport serów z UE w 2015 roku będzie o 5 proc. wyższy niż w 2014 roku. Gdyby jednak Rosja przedłużyła obowiązywanie zakazu, sprzedaż zagraniczna tego produktu byłaby o 5 proc. niższa w relacji rocznej. Według Komisji, podstawowym rynkiem zbytu dla unijnych serów w bieżącym roku są i będą Stany Zjednoczone, z 20-proc. wzrostem zakupów z UE (szacunki dla całego 2015 roku). Na drugim miejscu jest Japonia, z 40-proc. przyrostem.

Jeżeli chodzi o masło, to jego eksport w bieżącym roku dynamicznie rośnie. Według KE, jeżeli embargo zostanie zniesione, w całym roku przewyższy on o 14 proc. poziom z 2014 roku, zaś w przypadku utrzymania embarga - będzie o 8 proc. wyższy w relacji rocznej. Jest to efekt dużego zapotrzebowania na ten produkt zgłaszanego przez Egipt i Arabię Saudyjską.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!