W ostatnich tygodniach liczące się ośrodki analityczne po raz kolejny podniosły prognozy światowej produkcji zbóż i oleistych. Szczególnie dotkliwie negatywny wpływ na ceny miały dane z Kanady. Tamtejszy urząd statystyczny znacznie podniósł szacunki produkcji rzepaku do 18 mln ton oraz pszenicy do 37,5 mln ton. W efekcie mocno potaniała canola na giełdzie w Winnipeg (spadek ceny przez ostatni miesiąc o 10 proc.). Z kolei wysoka produkcja pszenicy odbiła się na notowaniach tego ziarna na giełdzie w Chicago, w kontrakcie grudniowym pszenica straciła 4 proc. W mniejszym stopniu przełożyło się to na notowania w Paryżu. Rzepak potaniał niespełna 3 proc., natomiast pszenica po wyznaczeniu lokalnego szczytu na poziomie 213 euro/t, spadła kilka euro, ale w ostatnim miesiącu i tak zanotowała wzrost ceny sięgający 2 proc. Dobra koniunktura na europejską pszenicę to zasługa w dużej mierze wysokiego eksportu do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Zbiory zbóż w górę

FAO w grudniowej prognozie podniosła szacunki światowej produkcji zbóż w obecnym sezonie (z ryżem) o 2 mln ton do 2500 mln ton. Oznacza to wzrost zbiorów o 8,4 proc. w stosunku do poprzedniego sezonu i nowy rekord produkcji. Zbiory pszenicy mają wzrosnąć wobec poprzedniego roku o 7,8 proc. do 711 mln ton, zbóż paszowych o 12,0 proc. do 1295 mln ton. Światowe zapasy zbóż na koniec sezonu 2013/14 wzrosną o 68 mln ton (13,4 proc.) do 572 mln ton. Według FAO, wczesne doniesienia wskazują na nieco większy areał obsiany dotychczas pszenicą pod zbiory w 2014 r. u głównych producentów na półkuli północnej. Ocenia się, że zasiewy były większe w UE, Chinach, Stanach Zjednoczonych i Indiach, natomiast mniejsze w Rosji i na Ukrainie.

Analitycy Strategie Grains oceniają, że powierzchnia upraw pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej na zbiór w 2014 roku może być o 4 proc. wyższa w porównaniu z tegoroczną i wynieść 24 mln ha. Oznacza to najwyższy areał od sześciu lat. Przy założeniu przeciętnych warunków pogodowych, Unia mogłaby zebrać nawet 140 mln ton pszenicy zwyczajnej. Byłby to najlepszy rezultat od 2008 roku.
Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC - ang. International Grains Council) w raporcie datowanym na 28 listopada br. podwyższyła po raz kolejny prognozę globalnych zbiorów zbóż (bez ryżu) w sezonie 2013/14 do rekordowych 1946 mln ton (o 6 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy). Zboża będzie więcej o 8,7 proc. niż w poprzednim sezonie, gdy na świecie zebrano jedynie 1790 mln ton. IGC przewiduje, że zapasy zbóż na koniec sezonu wyniosą 379 mln ton i będą o 41 mln ton (12,2 proc.) wyższe niż rok wcześniej oraz najwyższe od 4 lat.