W Nowym Jorku za tonę cukru surowego trzeba było zapłacić 449,2 USD, a w Londynie za cukier biały 556,9 USD/t - informuje FAMMU/FAPA. W ciągu ostatniego miesiąca cukier surowy stracił 15 proc., a biały 11 proc. W ujęciu rocznym przecena wyniosła odpowiednio 3 i 6 proc. Ostatnie przeceny to skumulowany efekt kilku czynników. Negatywne informacje z europejskich gospodarek zniechęcają do ryzyka inwestycyjnego. Spekulacje o dodatkowym eksporcie jednego miliona ton z Indii sprawiają, że importerzy czekają na spadki cen spowodowane większą podażą.

Mniejsze zainteresowanie zakupami na rynku rzeczywistym połączone ze sprzedażą ze strony funduszy inwestycyjnych generują przeceny. Ostatnie, duże spadki mogą jednak skutkować większym zainteresowaniem cukrem, co może przełożyć się na podwyżki. Powinien pojawić się popyt ze strony Chin i innych krajów azjatyckich, które są znacznymi importerami netto cukru.

Notowania cukru surowego są obecnie nieco powyżej 20 centów za funt. Jeśli ceny spadną poniżej tej bariery, to ze względu na bardzo wysokie obecnie ceny ropy Brazylijczycy mogą zdywersyfikować produkcję, przeznaczając więcej trzciny cukrowej do produkcji bioetanolu. Ograniczy to podaż cukru z tego kraju, co z kolei może zaowocować podwyżkami cen cukru.

Nowojorski kontrakt terminowy z dostawą na maj 2012 r. został zrealizowany na 13440 lotów, czyli 682 783 tony cukru. Większość dostaw ma zrealizować firma Louis Deyfous. Cukier ma pochodzić wyłącznie z Brazylii.
Na rynku rzeczywistym pod koniec kwietnia państwowy egipski koncern cukrowniczy SIIC kupił 50 tys. ton cukru surowego po 534 USD/t CIF z dostawą na lipiec br.

Podobał się artykuł? Podziel się!