PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Trwa marsz ceny canoli w górę

Trwa marsz ceny canoli w górę Fot. Shutterstock

W poniedziałek notowania kanadyjskiego rzepaku wzrosły po raz jedenasty z rzędu- o 0,9 proc. do 530,5 CAD/t. Cena rzepaku na Matif podniosła się o 0,3 proc. do 399,5 euro/t.Notowania canoli na giełdzie w Winnipeg nie przestają zadziwiać. Tak długa seria nieprzerwanych wzrostów cen zdarza się bardzo rzadko- wczoraj notowania wzrosły po raz jedenasty z rzędu o 0,9 proc. do 530,5 CAD/t i do ostatniego szczytu z 3 marca br. brakuje już tylko 5,1 CAD. Od początku kwietnia cena wzrosła już 9,5 proc. Długiej serii zwyżek nie przerwały nawet zaskakująco wysokie prognozy zasiewów canoli w nadchodzącym sezonie opublikowane w piątek. Przypomnę, że według ankiety Reutersa zakres oczekiwań analityków wynosił 19,5- 22,5 mln akrów przy średniej 21,3 mln akrów. Oficjalne szacunki zasiewów podane w piątek przez kanadyjski urząd statystyczny (Stats Canada) były zbliżone do najbardziej optymistycznych prognoz i wyniosły 22,39 mln aktów- tj. o 9,92 proc. więcej niż w mijającym sezonie.

Po raz trzeci z rzędu wzrosła cena rzepaku ze starych zbiorów (kontrakt majowy) na Matif- w poniedziałek o 0,3 proc. i zbliżyła się na odległość 0,5 euro do granicy 400 euro/t. Notowania kolejnej serii sierpniowej (obejmującej już nowe zbiory) wyceniane są znacznie niżej. Po wczorajszej sesji różnica wynosiła 29,75 euro (7,4 proc.).

Najwięcej w poniedziałek wzrosła cena amerykańskiej soi- o 1,1 proc. do 353,19 USD/t. znacznie oddalając się od rocznego minimum wyznaczonego w pierwszej dekadzie kwietnia br. Wczorajsze tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych były znacznie lepsze niż przed tygodniem i przed rokiem. W tygodniu kończącym się 20 kwietnia eksport wyniósł 635 tys. t i był o 42,5 proc. wyższy niż przed tygodniem i aż 124,5 proc. wyższy niż w porównywalnym tygodniu przed rokiem.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,31 proc. (399,50 euro/t- 1694 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,08 proc. (353,19 USD/t- 1380 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,87 proc. (530,50 CAD/t- 1542 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Wkurzony 2017-04-25 13:08:54
    Tak tak cena GMO rzepaku w kanadzie rośnie bo statkami płynie do UE- pamiętam w komentarzu redaktor pisał że chyba od nich prawie MILION TON sprowadzą. HAHA a u nas to jak najtaniej kupić dobrry towar nie żadne GMO a jak nie to od nich ściągnąć. Ot wolny -niewolny- rynek. Niech u ich rosnie niech rosnie to w końcu i u nas wzrośnie. Dobrze, że pan o tym pisze od kilku dni ze w kanadzie rzepak rośnie jak na drozdzach chociaż pewnie najlepiej gdyby w kraju nikt o tym nie pisał tylko czytal bzdety ze rzepak taniej i bedzietaniał bo niby DUZO jest. Po prostu żenada. Żenada, bo rzepaku jest mało nie tylko u nas ale i w Unii- a do zniw daleko- może być jeszcze mniej. Ale najlepiej sprzedać teraz może np. po 1700 bo "niby" w sierpniu będzie po np. 1400. A co jak będzie po 2000 w sierpniu???
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!